| CeeCee2 a întrebat:

Alataieri am avut un accident in urma caruia am auzit cum genunchiul drept ar "pocni", de parca s-ar rupe ceva, iar apoi am cazut. La urgente, dupa radiografie, mi-au spus ca osul nu este rupt insa nu se poate spune inca, cu exactitate, daca meniscul sau ligamentele nu au fost afectate, asa ca mi s-au recomandat 10 zile de repaos iar apoi trebuie sa ma prezint la un control. Genunchiul s-a umflat pe partea stanga, rotula aproape ca nu se mai vede, nu imi pot intinde piciorul atunci cand merg si il simt aproape "blocat". Imi este foarte frica sa nu imi fi fracturat meniscul, stiu ca recuperarea este grea, si ma intrebam daca acestea sunt simptomele fracturii de menisc sau este vorba de o simpla entorsa..Stiu ca raspunsul sigur il voi afla la control, insa sunt foarte panicata. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, lasa-ti piciorul drept relaxat, daca se poate chiar atarnat in aer. In nici un caz sa nu te lasi cu greutatea pe el!
Daca s-a umflat si la radiografiere nu se vede ruptura sau fisura osoasa, atunci poate fi o entorsa, a luxatie de menisc sau o intindere musculara, asociata cu o inflamatie.
Pentru reducerea inflamatiei se pot face comprese cu apa rece si/sau unsa zona cu unguent antiinflamatoric, preferabil sub forma de GEL. In farmacii se poate cumpara ieftin DICLOSAL GEL sau VOLTAREN GEL (pana la 15 lei un tub mare). Se aplica intinsa peste intreaga zona umflata, de 2-3 ori pe zi.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca ai posibilitatea, mergi si la alt medic sa te consulte. E mai bine sa ai doua pareri. Daca esti din Bucuresti iti recomand Spitalul Clinic de Ortopedie Foisor. happy