| Georgyys a întrebat:

Am 16 ani si am o mare problema, luna asta nu mi-a venit menstruatia.tin sa mentionez ca nu am avut niciun contact sexual, deci inca sunt virgina. Mama vrea sa ma duca la ginecolog dar imi este foarte rusine sa ma dezbrac in fata lui/ei. Mi-a spus o prietena ca la endocrinologie este acelasi lucru doar ca iti ia analize de sange si iti face radiografie. Se vede in radiografie daca mai sunt virgina sau trebuie sa merg la ginecolog? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

Să-ţi răspund şi la celelalte aspecte : poţi merge liniştită la ginecolog ( eventual, alegi o doctoriţă ) şi NU are de ce să-ţi fie ruşine să te dezbraci în faţa ei/lui ( oricum, la câte fete/femei dezbrăcate a văzut, nici nu mai ştie cum arăţi după 30 de secunde ).
Apoi, oricum nu-ţi face nimic ( fizic vorbind, mă refer la control ) te întreabă dacă eşti virgină şi aspecte legate de menstruaţie ( datele ).
Cel mai probabil, o să-ţi facă o ecografie ovarinană ( NU "radiografie" ).
Iar la ecografia ovariană NU se vede dacă eşti virgină sau nu ( oricum, NU asta este important ).

TREBUIE să mergi atât la ginecolog, cât şi la endocrinolog.

Toate cele bune.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru bursuc001):

Bursucule, pentru anisorul tau, jos palaria! Cand ai facut medicina?

| bursuc001 a răspuns (pentru Neagu_Fanica_1980):

Bună!

Cred că te referi la cei 42 de "anişori" ai mei...winking

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru bursuc001):

Dupa poza, arati a puiut. Oricum, felicitari. M-am saturat de ageamii.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru Neagu_Fanica_1980):

Si de copile proaste care se joaca cu sexul si pe urma cer ajutor aiurea.

| bursuc001 a răspuns (pentru Neagu_Fanica_1980):

Mersi pentru apreciere!

Poza mi s-a părut simpatică şi exprima, oarecum, starea mea de spirit din momentul postării ei pe site...

O noapte frumoasă.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru bursuc001):

Asemeni. La buna vedere.

| bursuc001 a răspuns (pentru Neagu_Fanica_1980):

Mulţumesc.

Toate cele bune.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La radiografie nu se vede daca mai esti virgina, mai ales ca endocrinologul iti face radiografie craniana, pentru a evalua saua turceasca. la ginecolog, daca declari ca esti virgina, nu te va dezbraca, ci iti va face ecografie. In plus, ginecologul, chiar daca te dezbraca, nu se va uita la tine ca la o femeie, ci ca la un pacient, asa ca nu e cazul sa-ti fie rusine. Nu te duci acolo sa il seduci sau sa faci parada modei, ci sa fii consultata, fii mai modesta, nu crede ca ginecologul va fi interesat sexual tocmai de tine dintre toate pacientele lui

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ginecologul nu are ce să-ți facă atâta timp cât ești virgină.
La endocrinologie faci dozările hormonale, prin recoltare de sânge.
Bea ceai de urzică cu crețișoară și lasă medicația hormonală.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Nu draguta, la radiografie nu se vede daca esti virgina sau nu, pentru asta trebuie sa te consulte ginecologul si mama ta nu asista numai daca insisti tu

| Oana92 a răspuns:

In primul rand nu are pentru ce sa iti faca radiocrafie( aia se face pentru oase si plamani, nu pentru ovare).
La radiografie nu se vede virginitatea, iar in general ginecologii apeleaza la ecografia abdominala in cazul virginelor(adica pe burta, deci nu te dezbraci). Oricum ginecologul te va trimite la endocrinolog si invers. Mergi fara frica, nu se intampla nimic rau.

Bafta si sanatate!

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

La radiografie se vad oasele nu peticul de piele. Dupa ce dai chilotii jos, stai cu ochii inchisi si scapi de rusine...Glumeam.Nu esti tu prima careia sa-i vada medicul,, pasarica,, ca sa te rusinezi; asta-i meseria ginecologului.