| Valy03 a întrebat:

Buna seara.
Am 16 si o sa va prezint urmatoarea "problema" daca ii pot spune asa.

Iarna trecuta. stand asa intr-o zi si mancand dulciuri(eu fiind un pic mai grasut) ma gandeam, ca ce ar fi daca as mai reduce din dulciurile astea? De atunci si pana la inceputul veri, am mancat din ce in ce mai putine dulciuri, am consumat mai putine sucuri carbogazoase si la mancare mancam mai putin(eu obisnuiam sa mananc mai multe feluri)
Am slabit cate KB, era vizibil cu ochiul liber.
In vara.(nu exagerez deloc) am mancat cu aproximatie 2-3 pungi de chips-uri, cateva dulciurele si max cateva pahare de suc(toata vara).La mancare, mancam foarte multe salate(in special salate de rosii). In tot acest timp, toata vara eu am jucat fotbal in fiecare seara, in jur de 2-3ore pe zi, plus plimbari cu bicicleta 5KM dus intors... uneori faceam si cate 2 ture.
Am slabit de la 63-64KG la 53-54KG, undeva la 10KG
In momentul de fata am mai pus putin pe mine, am undeva la 56-57KG.
Problema este ca parinti imi spun ca as fi bolnav. chesti de genul, iar eu ma stresez mult cu gandul ca as aveea ceva probleme, slabind atat.

Nu ma doare nimic. dar in tot acest timp m-a durut de vreo 2-3 in partea dreapta sus(in zona ficatului). Cred ca era de la fiere, pentru ca ma durea cand mancam dimineata produse de patiserie.

Eu la spun sa ma duca la analize, ce analize ar trebui sa fac?

Credeti ca ar fi vreo boala ceva? Ajutati-ma, pentru ca eu ma stresez foarte mult, la orice raceala sau banala durere, raceala ma gandesc ca as avea o boala grava.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Rakanishuu a răspuns:

Stilul tau de viata actual este aproape perfect. Nu ar trebui sa-ti faci griji din cauza asta, iar sfatul meu este sa nu renunti asa brusc la el.
Desigur, o vizita pe la medic nu strica! E importanta si parerea lui pana la urma.

| Ana9999 a răspuns:

Poti cere sfatul medicului tau de familie, iar el iti poate da o trimitere prin care sa ai majoritatea analizelor decontate. Din punctul meu de vedere, momentan doar medicul tau de familie iti poate zice o parere si ce analize ar trebui sa faci si daca e cazul sa mergi la vreun specialist, pentru ca el detine istoricul tau medical.

| Ana9999 a răspuns (pentru Ana9999):

In orice caz, chiar daca tu nu simti ca ai fi bolnav, este bine sa faci niste analize, macar asa preventiv. Este bine sa stii ca ai sanatatea sub control.

| Pop_Alexandru_2000 a răspuns:

Nu eşti bolnav. Este foarte bine că ai redus din dulciuri si sucuri carbogazoase. Ar fii bine sa iti iei un storcator. Bagi fructele in el si le face suc. Si nu mânca după ora 6

| Valy03 explică (pentru Pop_Alexandru_2000):

Acum am inceput sa consum din cand in cand CAPY PULPY

| Pop_Alexandru_2000 a răspuns:

Mare greseala. Sucuri NATURALE. Capy nu ti se pare ca are gust de medicament?

| Valy03 explică (pentru Pop_Alexandru_2000):

Eu consum decat cel de portocale, si mi se pare bunicel.