| INeverStopLovingU a întrebat:

Am avut un microb in gat si am luat antibioticul prescris de medic, iar acum am facut o infectie urata de la antibiotic. Ma ustura foarte tare, am mancarimi si ma deranjeaza si cand folosesc hartia igienica/ Am ceva scurgere alba si branzoasa, presupun ca e candidoza. La medic ma duc saptamana viitoare, caci e weekend! Mentionez ca am 15 ani si as vrea sa stiu daca mai scap de infectia asta, adica e penibila intrebarea, dar nu am mai avut si mi-e frica! Pana cand merg la medic, ce as putea sa fac sa mai imi reduca din usturime? Azi m-am spalat cu ceai de musetel.
Fundita! Multumesc frumos si seara placuta in continuare happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| peticel20 a răspuns:

Buna,
Intr-adevar ai candidoza.Nu te speria, se face de la antibiotice si probabil o sa o mai faci de-a lungul vietii.O sa-ti dea doctorul un tratament potrivit, pana atunci ai facut bine ca te-ai spalat cu ceai de musetel, continua asa si nu te mai panica ca e absolut normalhappy.O seara buna si bafta la doctor!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vei scapa de infectie cu tratament de la medic. Din pacate nimic nu te poate ajuta in afar de tratament. E important sa te duci luni la medic caci fiecare zi in care nu te tratezi ingreuneaza tratamentul

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Da, SIGUR este vorba de candidoză - va trebui să mergi la ginecolog pentru analiza secreţiei vaginale şi apoi vei primi tratament ( de obicei ovule + Cremă + Tantum Rosa/analgezic şi dezinfectant, pentru spălături vaginale ).

Până atunci poţi să te ungi cu o Cremă de Clotrimazol sau Canesten.

| Empathizer a răspuns:

Foloseste Lomexin, crema si ovule vaginale. 1 ovul se introduce in vagin seara, inainte de culcare, o singura data. Crema se foloseste local, dimineata, dupa ce te speli cu ceai de galbenele.

| peticel20 a răspuns:

Uite si un alt remediu naturist pana ajungi la doctor. Sper sa te ajute.Bafta!

REMEDII NATURISTE
O reteta din: ceai de galbenele (30 gr), urzica vie (10gr), rachitan (10gr), coada calului (20gr), urzica alba moarta (30gr), musetel (15gr), troscot (20gr), coada soricelului (15gr), salvie (10 gr). Luati o lingurita din acest amestec si lasati sa se infuzeze, dupa ce ati turnat o cana de apa fiarta peste. 3-4 cani de ceai (strecurat) pe zi.

| INeverStopLovingU explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari! happy