| Dragooos a întrebat:

Bună seara, am hemoroizi. Mi-am cumpărat o cremă, ma lasat o zi doua apoi mi-au aparut dinou. Nu am mai avut scaun De vreo 3 zile... Sunt constipat cred, ma gândeam la niste pastile de tranzit intestinal. Datimi o idee ceva va rog! Voi ce pastile si crema ati folosit. Ofer fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mie mi-a trecut cu o crema ungureasca, Reparon. Am luat o saptamana si am avut grija sa folosesc mult suc de rosii ca sa ma dezconstip. Costa in jur de 30 lei tubul. de 7 ani nu mai am probleme. Daca vrei sa incerci (eu sunt aproape de "Hungaria") ti-o trimit contra ramburs. 30 lei plus 4-5 lei posta romana. Trimite-mi mesaj pe privat. Ar fi bine si 1/2 dintr-o pastila de Tranzactiv pe zi pentru constipatie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti constipat intrucît nu bei suficiente lichide, apă, ciorbe supe, daca măninci numai lucruri tari, cum ar fi, brînza, covrigi, alea constipă, si de aceea faci hemoroizi, plus sedentarismul si statul pe scaun fara a face miscare contribuie la aparitia hemoroizilor, incearcă ceva laxative, dulcolax tranzactiv, si bea multă apă 2, 5 litri pe zi. sau ceaiuri. ca sa ai scaunul normal.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda ceva foarte natural si ajutator in cazul tau, ajuta chiar si pe cei cu constipatie cronica:
- fierbe 2-3 mere in jumatate de litru de apa, cand sunt gata si se mai racesc, manca merele si bea acea zeama, garantez ca vei avea scaun zilnic, fara probleme, daca faci asta.
Nu-i musai sa mananci tot, poti sa-ti umplii o cana de 300 ml, jumatate cu feliutele de mar, celalata jumatate cu zeama lor, pentru ca vor avea acelasi efect.
Ideal este sa le bei si manaci, dimineata, pe stomacul gol.
Atentie, nu se pune zahar deloc!
Hemoroizii apar in general de la probleme de contipatie, dar odata rezolvata constipatia, hemoroizii dispar.
Poti face cantitate mai mare de mere fierte, puse in borcane, tinute in frigider si servite zilnic. Din cauza ca nu au zahar, nu pot tine prea mult, dar sunt 100% naturale, sanatoase si iti rezolva problema 100%.

| Frank51 a răspuns:

Hemoroizii nu dispar de azi pe maine, degeaba te dai cu crema azi si maine si dupa gata. Trebuie sa termini toata crema daca nu esti alergic pe termen lung la astfel de creme.

| Felys a răspuns:

Daca sunt hemoroizi externi,foloseste creme Procto-glyvenol cateva zile la rand dupa fiecare scaun, spalat bine si uns, daca sunt interni, folosesti supozitoare Cicatridin, sunt 10 in cutie,unul pe zi dupa scaun, iar pentru tranzit sunt pliculete in farmacie de Colon Protect pe care le dizolvi in apa si le bei, doua pe zi, daca vei folosi ce ti-am spus eu vei scapa de hemoroizi in mod categoric, vorbesc din experienta personala

| Rancilio a răspuns:

Pentru hemoroizi ai produsele astea. Au un feedback foarte bun de la cei care le folosesc: http://www.farmpro.ro/......hemoroizi/

| ColoredSmile a răspuns:

Bună! Eu am folosit ceva foarte foarte bun pentru tranzit. Scrie-mi un mesaj și am să îți explic.