| ImLost a întrebat:

acum un an daca nu mai mult am fost constipat,, am facut foarte greu si am si sangerat,, eu de cand sunt mic ma duc foarte rar la wc odata la 3-4 zile adevarul este ca nici nu prea consum lichide. Dar aproape la fiecare scaun sangerez ( sange doar pe hartia igienica nu si in scaun, un sange de culoarea rosu deschis). Sincer imi este si teama sa ma duc la doctor... Nu mi-e rau nu pierd in greutate nu am nici un alt simptom dar ma ingrijoreaza putin sangerarea asta. am luat intr-un timp Hemorzon unguent si se rezolvase problema dar de cand nu am mai folosit iar am sangerari credeti ca sunt hemoroizi ca la sfarsit iese ceva in afara si din cate stiu asa se intampla in cazul hemoroizilor, va multumesc si astept raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ellutza a răspuns:

Pai daca esti constipat e logic ca se irita intestinul gros. Poate ai facut si hemoroizi, care sunt caza a constipatiei. Bea lichide multe gen apa, ceai, supe, ca daca mananaci doar salam cu paine iaca ce patesti. Ia-ti supozitoare antihemoroidale daca nu reusesti doar cu lichide si kkre usoare

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, ai hemoroizi. E important sa bei macar 3 litri de lichide pe zi, plus o ciorba calda in fiecare zi si sa mananci fructe si legume. Efortul fizic imbunatateste tranzitul.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Da,exact asta ai! Ai hemoroizi care s-au facut din cauza constipatiei. Trebuiesc tratati si ei si constipatia.
Orice sangerare in organismul uman (in afara de menstra de la femei) nu e buna.
Mergi la doctor, care poate sa-ti prescrie o dieta care sa te scape de constipatie. Eu, de ex.stiu ca sunt bune prunele uscate, semintele de in, taraţea sau painea neagra, uleiul de ricin...etc.
http://sanatate.ele.ro/......patie.html

| mona a răspuns:

Cred si eu ca sangerezi daca faci o data la 3-4 zile, daca ai hemoroizi ar trebui sa te doara, du-te la doctor nu iti fie teama

| ImLost explică:

Exact asa e alecsandru dupa scaun nu pot sta in sezut ma deranjeaza timp de 15 minute asa. va multumesc si sper sa fie doar atat. poate imi iau inima in dinti si o sa merg si la doctor. dar ma cam tem ca as putea avea ceva grav

| Alecsandru17 a răspuns (pentru ImLost):

Deci du-te la doctor, nu-ti fie rusine sau alte chestii de genu pentru ca e sanatatea ta in joc. Insanatosire grabnica

| Alecsandru17 a răspuns:

Daca ai dureri cand ai diaree sau esti constipat iar dupa aceea nu mai poti sta in sezut, inseamna ca ai hemoroizi!