| MihaiPaun5455 a întrebat:

Buna seara,am o problema,care ma macina de cateva luni de zils,o sa trec la subiect si va rog sa nu radeti as avea nevoie de un sfat,de cand m-am tatuat am impresia ca familia mea, dar si cei din jurul meu,vor sa mi strice tatuajele,ca ma duc intr-un maxi am impresia ca persoanele de langa mine mi le strica si de fiecare data sunt cu ochii in patru,ca imi iau hainele curate pe mine mi e frica sa nu mi fii pus cineva,ceva in ele,ca fac baie mi e frica sa nu umble la apa sa mi schimbe apa,dorm incuiat mi e frica sa nu intre cineva seara peste mine si sa mi strice tatuajele... cel mau mult am impresia ca ai mei vor sa mi le strice,am intrat in depresie,nu pot dormi,ma doare capul,mi e rau, nu stiu ce sa fac, voi ce credeti ca gandurile mele sunt realitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Pare a fi paranoia, probabil insotita de axietate si de idei obsesiv-compulsive. Sunt sigur ca nu esti la prima ta grija irationala (desi, din nou, sunt sigur ca o consideri ca fiind o grija perfect rationala) si ca, probabil, in ultimii ani sau macar in ultimele luni aceste griji ti-au cam dictat viata. Ma mir ca parintii si familia ta n-au observat acest comportament aberant pentru a te duce la medic. Nu are rost sa te framanti in continuare, cauta un psihiatru bun pentru diagnostic si tratament adecvat.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E de psihiatru

| Caro34 a răspuns:

Si daca ti le strica, ce se intampla? Fii serios! Te imbolnavesti pentru niste prostii care din cate stiu eu, nu se mai pot niciodata scoate de pe piele. Pt tatuaje iti pierzi mintea? Dormi linistit ca nimeni niciodata nu ti le poate lua, strica, modifica. Eu cred ca aceste tatuaje sunt vinovate fiindca inainte aveai liniste si erai relaxat, acum ai devenit paranoic si trebuie sa mergi la medic. Numai bine!

| adytzoi a răspuns:

Paranoia!

| untaken a răspuns:

O sa vrei sa ti le strici singur si nu o sa poti.

| MihaiPaun5455 explică (pentru untaken):

Am o mana tatuata de 4000euro la Munteanu Paul 3d cel mai smecher sleve, si tu ma iei ca o sa vreau eu sa le scot? daca raspunzi cu prostii ma bine nu vezi de treaba ta

| Canndii a răspuns:

Cum ar putea cineva sa îți strice un tatuaj? Ca doar nu e tatuaj de la guma rolling on the floor))