| Pisau_Dani_2001 a întrebat:

Buna seara...am o problema foarte maree! Ma doare maseaua de mor..am fost ieri cu masina si era geamu deschis azi dimineata cand m-am trezit, m-am trezit cu o durere groaznica de masea daca ma ating ori cat de incet ma doare de mor si o simt mai mare de cat restu...imi puteti da niste sfaturicrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Aplici urgent varza. Iei foaia de varza, o speli, o crestezi un pic cit sa lase zeama, si o tii in gura. Oricum, ar fi o idee sa mergi si la doctor, chiar daca varza o sa reduca/elimine inflamatia.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand nu vad ce treaba are geamul masinii, cu durerea de masea!
Cauzele dureri de masea sunt: infectie sau carie!
Mergi la stomatolog de urgenta si se rezolva problema.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa te duci la dentist,, probabil te ai ales cu o infectie

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Cel mai probabil ai "prins curent" la maseaua respectiva sau in termeni mai "medicali" ai facut un abces dentar adica ai facut puroi la maseaua respectiva. In general se administreaza antibiotice pentru a reduce abcesul( de obicei se administreaza Amoxacilina fie de 250mg fie de 500 mg depinde de varsta pe care o ai si de greutate ). Cel mai recomandat in aceasta situatie este sa mergi la un consult de specialitate stomatologic unde medicul probabil iti va recomanda sa faci si o radiografie dentara. Pana ce mergi la stomatolog poti lua niste medicamante(analgezice) pentru calmarea durerii ( Ibuprofen sau Nurofen pentru dureri sau Algocalmin sau Paduden 200 mg, etc).

| KaMyKaMy01 a răspuns:

Avand in vedere ca era geamul deschis si poate era cariata ai prins curent si de-aceea te doare asa rau. Poti avea si puroi la masea. Du-te la dentist ca stie el mai bine ☺