| Stegaru_Gabriela_2001 a întrebat:

Buna seara, as vrea sa ma ajutați cu niste răspunsuri la ce mi s-a intamplat si bineinteles niste sugestii.
Astazi am iesit din scara blocului si mi-am / luxat glezna, am simtit o durere imensa la glezna si am vrut sa mut piciorul ca sa imi revin la glezna, iar dintr-o data am simtit o amețeala in creștetul capului si am vazut negru in fata ochilor, eram si cu sora mea mea, ea mi-a spus ca imi dadeam ochii peste cap si tremuram. Plus starea de inconstienta si cea de frica, iar dupa aceasta situatia am ramas cu dureri de cap si mici stări de amețeala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la medic.
Aici nu toate parerile sunt bune, avand in vedere ca nu sunt medici pe site.
Un sfat ar fi totusi, sa nu faci drumetii pe munte daca ai patit asta doar la iesirea din scara blocului.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai? Si cum ti ai luxat glezna ai cazut sau cum te ai impiedicat de ceva? Mergi la ortopedie sa ti faca radiografie la glezna si la neurologie pentru consultatie sa vada cauza amețelilor.

| Stegaru_Gabriela_2001 explică (pentru CristiDinBucuresti):

21 am, pai foarte usor, am vrut sa calc cu stângul si m-am dezechilibrat,

| Brizbriz a răspuns:

Iar raspunsul castigator este... EVIDENT

felicitari sincere pentru luxatie, soarta/universul a vrut sa iti arate ca ai o problema medicala serioasa, care altfel s-ar putea sa nu realizezi ca o ai, asa ca... EVIENT:

MERGI LA MEDIC

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt medic. Din ceea ce am gasit pare fi o Sincopa vasovagala situationala care este destul de des intalnita la personele tinere si nu foarte grava. Durerea extream de mare a trimis un impuls nervos destul de puternic la creier creand un dereglaj temporar, si probabil nu i-a permis sa se oxigenene cum trebuie.
Daca simptomele persista viziteaza medicul de familie si probabil te va trimite la un medic cardiolog/neurolog/etc.
Dar repet, nu sunt medic asa ca ia ceea ce am spus cu o doza de scepticism.