| BaciuFlorin a întrebat:

Salutare TPU, revin cu o problema reactualizată, luna trecută mi s-a întâmplat o chestie ciudata. Eram la munca, am iesit in pauza sa fumez, am fumat si la un moment dat am vazut in fata ochilor o pata care ma împiedica sa vad ecranul telefonului, m-am speriat si am intrat înăuntru sa vb cu un coleg sa ii povestesc ce se întâmplase. Cand am ajuns la el m-a luat o amețeala foarte mare, m-am speriat si mai rau, inainte de asta am trecut printr-o trauma iar dupa am auzit ca un prieten murise, am fost la doctor, am fost trimis la analize sanguine unde mi-a iesit aslo (400) si proteina c reactiva(12) crescute, am fost si la cardiolog, acolo mi s-a spus ca sunt perfect sanatos sa nu-mi fac griji si tot de atunci am următoarele simptome: oboseala(indiferent de cat as dormi), dureri de spate. banuiesc musculare (am mușchii încordați câteodată se calmează) durerea pleaca din ceafa pe gat si umăr ca un fel de înțepătura, câteodată înțepături in partea stânga sub coaste in spate, durere in gat, durere in zona pieptului aproape de gat, momente de amețeala, dureri de cap ori in frunte ori in crestetul capului si o ușoară tensiune, schimbarea dispoziției, devin irascibil fara motiv, ceata mintala câteodată pe parcursul zilei. Nu tin minte mai nimic ce s-a întâmplat zilele trecute, tratament nu am primit inca, ideea este ca nu ma simt bine pe cap vorbind simt ca sunt inchis intr-o cutie si incerc sa scap. Nu stiu ce as avea, luna trecută eram si foarte deprimat si speriat dar in timp am reusit sa imi schimb dispoziția, acum am doar momente, daca ati trecut prin asta sau știți ce ar putea fi astept un sfat.
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Goddessss a răspuns:

Eeee deja ti am descoperit niște chestii.
prima da prima te rog din tot sufletul meu, ia o ca pe o amica din mediul online, nu mai sta pe telefon atâta.
înțeleg ca ești într-o perioada mai de rahat, te neglijesti si asa, dar asta i o problema ft mare in ziua de azi.
fa cumva si sta maxim da maxim 2 ore pe telefon. pare dubios ce spun dar ti o spun din experienta.
unu la mana, ii extrem de nociv, te expui la multe radiații, periculoase pentru ochi, cap si corp in general.
te expui la tot felul de tâmpenii ce le vezi in mediul online si care te pot afecta. vrei sa cauți ceva si mai mult te sperie.
doi la mana, iti pierzi anii tinereții.iesi, socializează, vorbește, citește cărți (de anxietate cu siguranță o ai si pe asta, cărți de dezvoltare persoanala, cărți sf, cărți de ce vrei tu, absolut orice, sa fie si playboy numa citește acolo), mănâncă mai sănătos (cum o zis cineva mai sus acolo, is si șanse mari sa fi anemic, de te ridici si ai viziuni și vezi uneori pentru câteva momente niște chestii blur, atunci cam asta e, ia magneziu, fier, zinc, cu siguranță ai lipsa de ele), fa sport si meditează, iesi cu prietenii tai mai des, printr-un parc ceva, imposibil sa nu ai un prieten, de nu ai ii doar vina ta, sincera sa fiu, ia ti un animal de companie, de stai la bloc, ia ti un pește), nu ti mai fa rău singur, te gândești la toate mizeriile, meditează.
Schimba ti regimul alimentar, mănâncă mai multe verdețuri, nu mai fuma atâta, de ce naiba vezi ceva cool in asta?
si răspunde mi la faza cu prietenul tău, dacă vrei, is ft curioasa.
nu te culca după ora 12 cum fac eu acum.
o sa ai ft multe probleme.
acum nu observi ca ești sănătos si asa, dar când o sa ajungi bătrân o sa regreți ca nu ai avut grija de tine.

9 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Mai fa analize, probabil ai anemie

| BaciuFlorin explică (pentru SilentRain):

Ce analize mai exact?

| SilentRain a răspuns (pentru BaciuFlorin):

Mai mergi o data la medic, e posibi sa ai o lipsa mare de b12, anemie
Eu am facut 3 seturi se anlize generale, doar sa fiu sigur ca sunt ok
Nu te poti simți rau fara un motiv, mergi si la psiholog daca simț ca te-a afectat ceva
Eu nu sunt medic si mai rar sa găsești unul pe net, sănătate sa ai

| BaciuFlorin explică (pentru SilentRain):

Merci de răspuns o sa tin cont happy

| BaciuFlorin explică (pentru Goddessss):

Da mi un mesaj in privat si o sa iti explic mai multe

| Goddessss a răspuns (pentru BaciuFlorin):

Eeee deja ti am descoperit niște chestii.
prima da prima te rog din tot sufletul meu, ia o ca pe o amica din mediul online, nu mai sta pe telefon atâta.
înțeleg ca ești într-o perioada mai de rahat, te neglijesti si asa, dar asta i o problema ft mare in ziua de azi.
fa cumva si sta maxim da maxim 2 ore pe telefon. pare dubios ce spun dar ti o spun din experienta.
unu la mana, ii extrem de nociv, te expui la multe radiații, periculoase pentru ochi, cap si corp in general.
te expui la tot felul de tâmpenii ce le vezi in mediul online si care te pot afecta. vrei sa cauți ceva si mai mult te sperie.
doi la mana, iti pierzi anii tinereții.iesi, socializează, vorbește, citește cărți (de anxietate cu siguranță o ai si pe asta, cărți de dezvoltare persoanala, cărți sf, cărți de ce vrei tu, absolut orice, sa fie si playboy numa citește acolo), mănâncă mai sănătos (cum o zis cineva mai sus acolo, is si șanse mari sa fi anemic, de te ridici si ai viziuni și vezi uneori pentru câteva momente niște chestii blur, atunci cam asta e, ia magneziu, fier, zinc, cu siguranță ai lipsa de ele), fa sport si meditează, iesi cu prietenii tai mai des, printr-un parc ceva, imposibil sa nu ai un prieten, de nu ai ii doar vina ta, sincera sa fiu, ia ti un animal de companie, de stai la bloc, ia ti un pește), nu ti mai fa rău singur, te gândești la toate mizeriile, meditează.
Schimba ti regimul alimentar, mănâncă mai multe verdețuri, nu mai fuma atâta, de ce naiba vezi ceva cool in asta?
si răspunde mi la faza cu prietenul tău, dacă vrei, is ft curioasa.
nu te culca după ora 12 cum fac eu acum.
o sa ai ft multe probleme.
acum nu observi ca ești sănătos si asa, dar când o sa ajungi bătrân o sa regreți ca nu ai avut grija de tine.

| Goddessss a răspuns:

Te o traumatizat ceva tare perioada asta?
te ai lovit de ceva?
esti depresiv?
cât timp folosești telefonul pe zi?

| BaciuFlorin explică (pentru Goddessss):

1) Da, un prieten a avut psihoza in fata mea iar altul a murit
2) Da, am un impas la modul am 22 de ani si anumite probleme personale, am renunțat la prieteni, m-am saturat de munca la modul am un program cam naspa si consider ca nu mai am timp liber, pe scurt consider ca n am facut nimic cu viata mea
3) Eu cred ca nu, nu stiu ce inseamna asta la modul cum s ar manifesta
4) Mult, foarte foarte mult de dimineata pana seara, mai ales cand stau acasa

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut,durerea de cap este insotita de febra, gat intepenit, confuzie, reducerea puterii de concentrare, probleme de memorie sau simptome neurologice precum tulburari vizuale, vorbire neclara, slabiciune, amorteala sau convulsii in cazurile mai grave ..problema ta este ca esti prea stresat..de potentialele pericole incearca sa te linistesti., i-ati o saptamana de concediu de odihna ...multe boli apar din cauza stresului. rezulatatul analizelor nu consta numai la sange ..Analize generale inseamna test sanguin+test oftarmologic daca vrei sa stii starea de sanatate!

| BaciuFlorin explică (pentru AnOnImuSS1):

Am tulburări de vedere la modul vedere încețoșată la distanță, vad un fel de bacterie care mi se plimba in câmpul vizual gen se mișcă odata cu ochiul si zboară liber prin câmpul vizual, am mai observat niste mii de puriciei cand ma uit la cer ziua, si seara in condiții de lumina mai scăzută, câteodată sunt mai accentuați câteodată nu, test oftalmologic voi face tocmai pe 8 Martie pentru ca atunci sunt programat, de stresat sunt foarte stresat, cel putin am fost acum am reusit da ma mai redresez putin, daca prin vorbire neclara inteleg sa ma bâlbâi, aveam momente cand ma simteam mai amortit si tot atunci mi se încleșta putin maxilarul.