| mariaaa222 a întrebat:

Astazi am facut un pachet complet de analize de sange+urina. Toate analizele sunt in regula( in parametrii normali) in afara de Cratinina serica care este 0.44 iar normal ar fi intre 0.5 si 1. Imi puteti spune o cauza? Am citit pe net ca ar fi o posibila sarcina... daca ar fi asa ceva, unde s-ar putea vedea in analize in afara de creatinina? va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu are nici o legatura cu sarcina, este un parametru care verifica starea rinichiului si capacitatea de a elimina produsii proteici toxici. O valoare usor scazuta inseamna ca nu mananci destule proteine. Sarcina este indicata doar de prezenta unor valori crescute ale gonadotrofinei corionice umane (daca ti-ai facut aceasta analiza) si de un anumit raport estrogen/progesteron (care nu este insa specific)

| mariaaa222 explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos!

1 răspuns: