| Mirelamiri234 a întrebat:

In cat timp se vede in analize o sarcina? Aceasta apare in analizele de sange? Dar de urina? Dau funda

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sarcina nu se poate diagnostica la analize uzuale, trebuie sa faci test de sarcina. Din urina, acesta este perfect concludent dupa trecerea a minim 21 de zile de la contactul sexual. Din sange, e concludenta chiar dupa 14 zile.

| Mirelamiri234 explică (pentru Brigaela):

Menstruatia ma ingrijoreaza rau...nu inteleg de ce nu apare..sunt foarte stresata ai ingrijorata din pricina altor probleme de sanatate. poate intarzia asa de mult din vina acestui factor?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Mirelamiri234):

In cazul tau menstruatia NU ""apare"" mereu la acelasi interval de timp, dintr-un motiv extrem de simplu : 1 sau mai multe glande cu functii hormonale sunt afectate de boala si din acest motiv NU functioneaza corect, in parametri normali si acest lucru provoaca o dereglarea mai mult sau mai putin grava/severa a intregii activitati hormonale care la randul ei produce dereglarea ciclului menstrual. Fiindca in cazul tau in mod sigur/indiscutabil exista de mult timp o dereglare hormonala grava/severa, ar trebui ca in mod obligatoriu in viitorul apropiat sa fii consultata prima data de catre un medic endocrinolog si sa efectueze setul complet de analize hormonale, si ulterior cu rezultatele respective sa te prezinti la ginecologie pentru ca medicul ginecolog sa-ti prescrie tratamentul adecvat in vederea incercarii de a-ti regla ciclul menstrual. Bineinteles ca asa ar proceda orice fata care la un moment dat va dori sa aiba copii. In caz contrar exista posibilitatea reala de a deveni sterila definitiv. Multa sanatate!

| Brigaela a răspuns (pentru Mirelamiri234):

Din cauza stresurilor serioase (moarte unei persoane foarte apropiate, un accident major, etc) menstruatia poate intarzia destul de mult (3-5, in mod exceptional 7 zile). Orice intarziere care depaseste 7 zile impune mersul la ginecolog in cel mai scurt timp. Deci lasa grijile si fa-ti o programare la ginecolog

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca rezultatul obtinut sa fie corect, exact si 100% precis in cazul testului de sarcina care este efectuat intr-un laborator de analize medicale, testul este efectuat printr-o anumita analiza sangvina insa diferita de analizele de sange uzuale. Testul de sarcina beta-hCG, se poate face cel mai repede numai dupa trecerea a minim 11-12 zile de la data intretinerii ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De regula testul beta-hCG pentru a avea rezultatul valabil/valid si 100% sigur/corect poate fi efectuat cel mai devreme cu maxim 1-2 zile inainte de data calculata de a incepe urmatoarea menstruatie. Testul beta-hCG este de fapt singurul test de sarcina acceptat si recunoscut de orice medic ginecolog. In privinta momentului in care poate fi efectuat TESTUL DE SARCINA, acasa pe baza urinei, trebuie sa fie cunoscut faptul ca acesta poate fi facut oricand, in orice moment al ciclului, practic in fiecare zi chiar si in ziua in care este intretinut sexul, sau in zilele imediat urmatoare, ORI dupa 10-14-16 zile, asa cum sustin/si pretind cam toti producatorii MINCINOSI in prospectele si instructiunile de folosire. DAR trebuie avut in vedere observatia extrem de importanta ca in acest caz singurul rezultat care poate fi ACCEPTAT si luat in CONSIDERARE, va fi doar rezultatul care este POZITIV. Orice rezultat care este NEGATIV, obtinut cu orice tip de tester, indiferent de marca sau producator, care a fost executat inainte de trecerea a mimim 21 de zile, de la sex sau ovulatie, NU reprezinta/inseamna absolut nimic, fiindca de regula rezultatul este FALS. S-a constatat ca in cazul tuturor testelor facute dupa trecerea a doar 10 zile de la contactul sexual, DOAR in cazul a circa 1-2% din femeile care intr-adevar erau INSARCINATE s-a obtinut rezultatul CORECT adica testul era POZITIV. Restul de 98-99% dintre femei cu toate ca SUNT INSARCINATE, au obtinut rezultatul NEGATIV insa acestea erau FALSE, astfel ca acele asigurari ca testerul poate fi folosit chiar si dupa trecerea a doar 10-14 zile sunt MINCIUNI SPRUNTATE, oferite unor ageamii pur si simplu...PROSTI. Multa sanatate!

| Ancaandra a răspuns:

Buna! Testul de sarcina se poate face după ce îți întârzie menstruația. eu am făcut după 1saptamana jumătate de întârziere. Și din câte știu la analize se vede mai repede.