| MuraruLucian a întrebat:

Buna Seara, astazi am observat ca am un punct orb in partea stanga a ochiului stang. Am cautat pe internet ce poate fi. Eu fiind un tip panicos, ma cam sperii din orice. Imi e frica sa nu am glaucom sau nervii optici afectati. Tin sa mentionez ca ma confrunt cu o gripa de 2 zile, simptomele fiind: Dureri de cap, de ochi, musculare, osoase, febra, frisoane si durere in gat la inghitire. Nu prea am pofta de mancare. Iau tratament pentru vindecare. Sa racesc vara, cam ciudat. Probabil am imunitatea scazuta, din ciuda faptului ca am m-am confruntat cu o infectie puternica la nivelul maselei, luand antibiotic. Sa revenim, de cand ma stiu de mic copil, atunci cand fac febra, am obiceiul sa clipesc, vazand puncte albe de mici dimensiuni, acestea disparand odata cu scaderea febrei. Asa mi s-a intamplat si azi, doar ca mi-a ramas un cerc mic orb la ochiul stang. Daca inchid ochiul drept, acesta este mai pronuntat. Tin sa mentionez ca vad bine de la indepartare, clar, n-am probleme. Oare ar avea legatura cu raceala si scaderea imunitatii sau depresia pe care cred ca mi-o induc gandindu-ma doar la rau? Sa va explic mai bine:
Daca acopar ochiul stang si ma uit cu cel drept la cuvantul din dreapta, vad cuvantul din stanga dar daca acopar ochiul drept si ma uit cu cel din stanga la cuvantul din dreapta, nu mai vad cuvantul din stanga, ci doar pata. Punctul orb din partea stanga se mai vede si daca inchid ochii cateva secunde. Se vede ca si cum te-ai uita la soare si dupa inchizi ochii, pata ramanand pe pupila timp de cateva secunde. Daca ma uit intr-un punct fix, parca se misca ca niste punctulete in acea pata. Nici nu stiu ce sa mai zic, daca mai citesc de pe net imi fac stari de panica de unul singur. Oare imi va trece? Este o problema temporara sau? Imi e frica sa nu fie ceva mai rau. Este Scotom?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la oftalmolog numai un medic stie nu noi care nu suntem medici

| LaviniuA a răspuns:

Nu te panica. Te programezi la un oftalmolog, te vede si iti da o parere.
Daca nu ma insel cea mai buna investigatie pentru glaucom este OCT. Daca ti se recomanda asa ceva, va trebui sa te asiguri ca oftalmologul la care mergi are aparatul.

| MuraruLucian explică (pentru LaviniuA):

Off, asta imi mai trebuia dupa raceala asta crying

| Buzi213 a răspuns:

Oftalmolog, imi pare a glaucom

| MuraruLucian explică (pentru Buzi213):

E grav? crying

| Buzi213 a răspuns (pentru MuraruLucian):

Daca nu se trateaza rapid, da

| MuraruLucian explică (pentru Buzi213):

Chiorasc?crying(