| MariaSanda98 a întrebat:

Buna seara,
Țin să menționez că am fost la ginecolog și am fost pusă la ecograf, teste de sarcina și toate negative, lipsă de menstruație.
Am primit pastile, le-am luat, iar acum 2 zile le-am terminat, astăzi mi-am strâns sânul drept, iar din acesta a ieșit o picătură de lichid alb, asemănător cu laptele,oare ce sa fie?
V-am zis, am fost pusă și la ecograf, dar nu sunt însărcinată, testele au ieșit negative iar menstruația este absenta de câteva luni, menționez că am primit anticoncepționale cu acordul meu pentru reglarea menstruației! Va rog, cât mai repede raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Daca menstruatia lipseste si nu esti insarcinata, sigur este o dereglare hormonala.In acest context, ti-as recomanda sa mergi la medicul endocrinolog pentru a-ti fi recomandate analize specifice pentru stabilirea profilului hormonal, astfel incat sa se identifice unde mai exact apare dereglarea hormonala.
Daca spui ca iei anticonceptionale, ar trebui sa ai deja analizele facute din moment ce pastila AC potrivita se recomanda numai in urma analizelor, altfel putand fi ineficiente, chiar sa faca si mai rau.De ce? Pentru ca medicul nu are cum sa ghiceasca fix ce hormon se secreta in cantitati mult mai mari sau mult mai mici doar privindu-te.Astfel nu iti poate recomanda pastila AC cu hormonii de care ai tu nevoie cu adevarat.

Daca ai ecografie facuta si nu au fost observate chisturi pe ovare, iar tu spui ca exista secretie la nivelul sanilor, problema ar putea fi hormonul numit "prolactina", mai exact secretia lui excesiva la nivelul glandei hipofize.
In locul tau, as face o analiza pentru stabilirea nivelului de prolactina. Daca iese in cantitati mari, te sfatuiesc sa mergi macar la endocrinolog si sa faci un RMN.

In orice caz, iti recomand o vizita la endocrinolog, iti recomand sa faci analizele cerute de acesta si sa faci si prolactina. Ulterior, cu rezultatele, te intorci la medic si stabiliti ce este de facut mai departe.

Daca imi permiti, in cazul in care medicul ginecolog ti-a prescris pastila AC fara analizele hormonale, te-as sfatui sa il schimbi.

5 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Nu stiu daca corpul tau are o sarcina falsa...Adica doar crede ca s-a creat sarcina... Mai incearca la alt ginecolog, daca stii ca nu ai facut sex neprotejat.
Daca ai facut sex neprotejat recent, exista sansa de a fi insarcinata.

| Iubireameamika a răspuns:

Buna asta am patit si eu acum 2 ani, mi-a intarziat un an ciclu ma gandeam la ce e mai rau ca am, ginecologul a spus ca am o dereglare hormonal, nu aveam contact intim regulat... pana o amica mi-a zis sa iau Femicur ca e pe baze de plante nu are ce rau sa imi faca, am luat 3 luni exact cum scrie pe eticheta, mi-a venit ciclu si dupa alte 3 luni am ramas insarcinata am o minunatie de baietel de 2 saptamanii

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Iubireameamika):

Sa i ti traiasca baietelul, sanatate multa

| Iubireameamika a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Asemenea iti doresc multa sanatate?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Iubireameamika):

Multumesc