| mdc98 a întrebat:

Buna TPU! Am si eu o nelamurire.
Nu mai am menstruatie din data de 10.01. 2022, mentionez ca anul trecut am luat 6 luni anticonceptionale si prin octombrie anul trecut am renuntat la ele, oricum si pe perioada cand luam si dupa ce le-am intrerupt, am folosit prezervativul cu iubitul meu.
Am facut deja 3 sau 4 teste si toate au iesit negative, am si chisturi ovariene si din ce stiu si din cauza chisturilor si din cauza faptului ca am renuntat brusc la anticonceptionale este posibil sa intarzie. Dar deja sunt cateva luni. Abia saptamana viitoare am programare la ginecolog si sunt foarte speriata.
Adica daca era sarcina dupa atata timp trebuia sa iasa testele pozitive nu?
Ati mai trecut prin asa ceva? Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| EuSuntMarius1 a răspuns:

Sincer, sunt de părere să nu te panichezi, probabil s-a creat un dezechilibru în corp, anticoncepționalele sunt periculoase precum știi și sarcină sincer 100% nu are cum dacă ai folosit de fiecare dată prezervativul

| mdc98 explică (pentru EuSuntMarius1):

Stiu ce spui dar eu nu prea am incredere nici in prezervativ, adica am mii de ganduri, ca poate a curs pe langa sau ceva?

| EuSuntMarius1 a răspuns (pentru mdc98):

Pe langa nu are cum să curgă, dacă s-a spart poate ați fi observat, de exemplu mie mi-a spart și am văzut că începuse să curgă, deci daca nu s-a spart nu are cum, stai liniștită, o verișoară de a mea are niste probleme și îi vine ciclu la 3 luni și când îi vine are ciclu cate 2 săptămâni, asta depinde și de corpul tău, de la stres cred că e la tine, încearcă să nu te mai tresezj

| mdc98 explică (pentru EuSuntMarius1):

Da cam mereu il verificam dupa, dar stiu ca am auzit de situatii ca au ramas insarcinate chiar daca au folosit prezervativul si habar nu aveau…

| Racoanila a răspuns:

Nu cred ca e o sarcina. Întârzieri pot părea și de la chisturi dar și de la dereglări hormonale. Cu prima ocazie când mai faci analize de sânge, sa ceri și analize privind tiroida… uneori și ea se joaca cu hormonii happy. Dar nu îți face griji ca o sarcina sigur nu e

| mdc98 explică (pentru Racoanila):

Am facut deja acum o luna analize privind tiroida si este in regula.