| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara.

Ma confrunt de ceva timp cu o insomnie ieșită din comun (cronica), nu mai ca eu nu prea ma obișnuiesc sa ma plâng ca alți useri sa pun 1000 de întrebări legat de același subiect.

Am 2 variante date de medic :

Quetiapina care mi s-a dat pentru depresie majora și olanzapina care mi s-a dat pentru anxietate, fiindcă anxietatea nu răspundea la alte tratamente.

Ce sa aleg dintre astea doua tratamente împreună cu antidepresivul venlafaxina?
Quetiapina când iau pana și a doua zi ma ia somnul, devii letargic, somnoros 2 zile încontinuu, olanzapina e ok, adormi și a doua zi ești ok, dar te îngrașă, ambele te îngrașă rău și cauzează dependenta. Ce sa fac? Nu mai pot dormi noaptea deloc de asta ma gândesc sa iau quetiapina sau olanzapina! Am o insomnie cronica severa.
Ce sa iau între cele 2 sa se potrivească cu venlafaxina? Sau sa iau altceva? Melatonina e imposibil sa ajute! De ce spun asta? Fiindcă eu obișnuiam sa iau xanax ca să dorm și nici măcar xanaxul nu își făcea efectul în ultima perioada, ba chiar am luat 2 odată și rezultat 0.

Știți ceva bun și strong pentru insomnie sau sa încerc una din cele 2 (quetiapina, sau olanzapina)

Unul îmi zicea de ceai distonoplant. Ar putea acest ceai sa ma ajute la o insomnie asa de horror cronica? Nici xanaxul nu si-o mai facut efectul, nu cred ca acel ceai ar ajuta!

Acord fundă!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Eu as merge pe Olanzapina din cateva motive si am sa le explic imediat.

Ambele sunt antipsihotice triciclice, deci in cazul ambelor, va trebui sa ai grija la glicemie (care ar putea suferi cresteri pe perioada tratamentului) si sa iti faci la o anumita perioada de timp o hemograma, deoarece antipsihoticele triciclice au un risc mai mare de a dezvolta trombi.

Insa, diferenta este ca in cazul Quetiapinei, daca ai o greutate mai mare (scuza-ma daca gresesc, dar parca asa ai zis la un moment dat), exista riscuri asociate cu apneea somnului, iar aceasta poate sa apara, chiar si de forma acuta, in anumite situatii, in cazul persoanelor cu o greutate mai mare.Ori daca tu onsa fii sedat in timpul somnului, ar trebui sa elimini aceste riscuri.
Al doilea motiv ar fi ca in cazul Quetiapinei, exista riscuri asociate in ceea ce priveste anumite afectiuni ale inimii si chiar daca doar un puls mai mare, aparut in urma unui episod de anxietate de exemplu, nu ar trebui sa fie o problema, faptul ca ai o greutate mai mare decat cea considerata normala si sanatoasa, implica riscuri in dezvoltarea anumitor afectiuni, precum o tensiune mare, aritmie, tahicardie etc.
Daca vei vrea sa te angajezi undeva si ti se vor cere teste de urina pentru a depista consumul de droguri (am observat ca din ce in ce mai multe companii fac asta), daca te tratezi cu Quetiapina, este posibil sa testezi pozitiv la metadona.
In plus, daca tu simti ca Quetiapina este prea puternica si nu te simti chiar ok de la ea a doua zi, atunci cred ca ti-ai dat singur raspunsul.

29 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Raspunsul clasic este sa iei ce ti/a dat medicul..aditional functie de cum ai tu problemele daca poti sa "te misti" sa faci ceva ar fi binevenit..ai poaibilitatea sa pkeci din tara o perioada? Pt ca sincer nu cred ca pillurile or sa te ajute prea mult.le mai stim.

| anonim_4396 explică (pentru dinaprilie):

Am posibilitatea da. Dar nu nu ma simt ok printre neamuri ca au vicii, sunt barfitori, Ipocriți și perverși. Asculta și manele, asta e o trauma adevărată laughing
Singura ființa pe care o iubeam și nu era perversa și cu 100 de fete era maica-mea, dar a murit! Nu mai am părinți, nu mai am nimic. Nici cu moștenire nu am rămas, suntvso sărac sad

| dinaprilie a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci intereseaza/te sa mergi afara daca esti major..se pot schimba lucruri pentru tine.

| anonim_4396 explică (pentru dinaprilie):

Da, as putea sa merg la neamuri, nu sunt toți la fel, manele ma cam termina, dar o sa rezist eu cumva. Da, aici e sărăcie mare și nu mai am nici prieteni. E incredibil de greu fără părinți, nu știu cum rezista unii fără părinți.
O sa plec în ianuarie, asta dacă nu o îmi pun capăt zilelor. Medicii ăștia mai mult rău îți fac decât bine cu tratamentele lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

­du-te la munca, sa vezi ce o sa dormi dupa

| Forneticugem a răspuns:

Și de luni întregi nu post dormi eu beau jb mult și pot dormi nici ăla nu o sa mai faca fata mult timp înaintea dormeam la 2 pahare direct somn acum 3 zile ce are am băut 5 pahara nu ma loase somnul deloc

| anonim_4396 explică (pentru Forneticugem):

De ce ti au suspendat ăștia contul definitiv?

| Forneticugem a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba crede-ma nu știu vorbeam cu un băiat de 12 ani ultima ora și bom mi-l l-au închis de fapt stai mai vorbisem am dat sfat la cineva undeva și deodată sa închis asta a fost tot ce am făcut nimic altceva chiar nu am făcut nimic altceva

| cosmogirl a răspuns:

Ce suntem noi medici?

| Forneticugem a răspuns (pentru cosmogirl):

Alo stai cuminte Lasă-mi fratele in pace -_-

| cosmogirl a răspuns (pentru Forneticugem):

Vorbesti singur de pe doua conturi iar?

| Forneticugem a răspuns (pentru cosmogirl):

Nu am înțeles?

| Forneticugem a răspuns (pentru cosmogirl):

Crede-ma ca ma certam cu tine dar ai noroc mare ca in seara asta sunt praf și scrum iar ziua dreacu știe cum sunt

| cosmogirl a răspuns (pentru Forneticugem):

Sigur că ai înțeles.

| Forneticugem a răspuns (pentru cosmogirl):

Crede-ma chiar nu am înțeles bossule dar cum am spus in seara asta sunt terminat nu pot sama cert cu tine poate într-o zi ai noroc și ne certam

| anonim_4396 explică (pentru Forneticugem):

Las-o nu o baga în seama. Nu înțeleg de ce ți-o suspendat contul foreveralone... De ce bei? Ești ok? Ce se întâmplă cu tine? Puneți aceeași poza și același nume men.
Las-o pe aia sa se certe singura laughing
Nu mai consuma asa mult alcool, ai grija de tine. Îți sugerez sa mergi la un psiholog sa o uiți pe silent, din cauza ei ai ajuns asa, cunoaște o alta fata, cunoaște o țigancă ca astea iubesc cu adevărat, pun patos când iubesc cu adevarat. Învață limba țigănească și cunoaste o tipa faina. happy

| Forneticugem a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu beau in seara asta nu beau

| Forneticugem a răspuns (pentru anonim_4396):

LostForForeve eu sunt

| anonim_4396 explică (pentru Forneticugem):

Da, știu laughing

| Forneticugem a răspuns (pentru cosmogirl):

Sate văd -_-

| cosmogirl a răspuns (pentru Forneticugem):

A, tu esti distrusul care a hartuit-o pe Anisia.

| Forneticugem a răspuns (pentru cosmogirl):

Nu mai am nimic de zis eu las totul pe mâna lui el vede totul știe totul Absolut totul dacă eu am avut o singura intenție un singur gând să-i fac eu ei rău Dumnezeu sa ma vadă sa ma facă cum știe el mai bine să-mi dea pe cap o boala pe care sa ma chinuie toată viața să-mi dea o boala pe care nu exista tratament să-mi dea o așa belea pe care eu sa mor in Chele mai chinuri momente din viața mea mea dar e ceva ce mulți nu știe încă și ar trebuie nepărat sa știți el există iar el nu doarme niciodată asta este singura mea frică adevărat ca el vede și știe tot absolut tot ce am făcut eu pas cu pas știe adevarul este singurul care știe tot adevărul in afară de el nu știe absolut nimeni eu am lăsat totul absolut totul pe mâna lui el nu doarme niciodată ma vede și pe mine da și pe alți

| Forneticugem a răspuns (pentru cosmogirl):

Eu sunt distrusul ăla care și da și inima numai săi vadă umbra eu sunt distrus ăla fără caracter cara și-ar da viața sa o văd pentru un singur minut conomterat eu sunt distrusul ăla fără caracter care ar face orice numai S-o vadă fericiată cu adevărat eu sunt turcul turculetul ăla spurcata care a venit sași ia nu in fată dar dumnezeul ia Asculta ruga tot drumul eu sunt distrusul ăla

| cosmogirl a răspuns (pentru Forneticugem):

Daca vrei sa o vezi fericita stai departe de ea pentru totdeauna.

| Forneticugem a răspuns (pentru cosmogirl):

Dacă ia îmi va spunea mie asta in fată accept dar doar ia să-mi spună nu altcineva tu ești doar unul din alți care vor asta cu orice preț nu știu de ce

Să-mi spună mie in fata asta ia și este de ajuns.

| Forneticugem a răspuns (pentru cosmogirl):

Tine ești ma să-mi spui tu mie asta pana la urma? Cine ești tu? Eu Pana și pe Dumnezeu și pe toți in fata mea pentru ia vi tu să-mi spui tu mie asta nu-mi face nervi te rog eu frumos

| Forneticugem a răspuns (pentru cosmogirl):

Sa nu te mai Prind că-mi spui tu mie așa ceva

| cosmogirl a răspuns (pentru Forneticugem):

Stai departe de femei in general

| Forneticugem a răspuns (pentru cosmogirl):

Sunt de acord cu tine aicia pentru ca doar Anisia este inima mea sufletul meu viața mea nu-i poate lua locul absolut nimic și nimeni.