| Anonim1234567891012131415 a întrebat:

Buna seara, mi-a intarziat menstratia 2 saptamani. Am facut un test si rezultatul este negativ. Niciodata nu mi-a mai intarziat asa mult. Mentionz ca am aproape 20 ani. Nu am fost stresata in ultimul meu (am auzit ca asta poate sa fie un factor). Daca se poate sa imi dati un sfat sau daca stiti un alt motiv pentru care poate sa imi intarzie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Cat de regulat este ciclul tau? Ia in calcul macar ultimul an.

| Anonim1234567891012131415 explică (pentru Floridori):

Imi intarzia maxim 2 zile, niciodata mai mult. Chiar il aveam foarte regulat.

| Floridori a răspuns (pentru Anonim1234567891012131415):

Sunt o persoana obiectiva si sper ca in pofida acestui lucru, care poate fi deranjant pentru unele persoane, mesajul meu sa fie perceput ca unul pozitiv, prin care incerc sa te ajut.

Un ciclu foarte regulat este un ciclu care are mereu acelasi numar fix de zile.In general, intr-un ciclu regulat, se accepta exceptii de 2-3 ori pe an de MAXIM +/- 1 zi.
Deja ceea ce depaseste aceste exceptii se incadreaza intr-un ciclu partial neregulat, iar daca diferentele depasesc constant +/-3 zile, vorbim de un ciclu neregulat, sau chiar dereglat in cazul in care diferentele deja sunt prea mari.

Dar ok, tu iti cunosti mai bine organismul si nu vreau ca afirmatiile facute mai sus sa sune ca o contrazicere a ceea ce tu spui si cunosti despre organismul tau.

Iti fac o propunere pentru ca amandoua sa avem o imagine de absamblu mai buna. Daca doresti si nu este prea mult, te rog sa specifici datele ultimelor 6 menstruatii macar (ideal ar fi pe ultimul an, dar macar ultimele 6).
O poti face aici, sau prin mesaj privat, cum consideri ca este mai confortabil pentru tine.

| AnastasiaK a răspuns:

Din punctul meu de vedere, simplul fapt ca pui întrebarea asta confirmă ca te stresezi din cauza întârzierii.

Sfatul meu e să aștepți liniștită să vină și, dacă te îngrijorează atât de mult, poți menționa această situație la următoarea vizită la ginecolog.

| Anonim1234567891012131415 explică (pentru AnastasiaK):

Multumesc mult, mi-a venit. E ok acum.