| alex01028382 a întrebat:

Buna seara, mi s-a infectat o plaga sub mana dreapta si nu stiu cum sa o curat, mi-a intrat ceva in mana, am fost la spital, mi s-a facut anti tetanos rana a fost cusuta, dupa 12 zile am fost la medicul de familie unde cele 4 copci au fost scoase, peste 4-5 zile simteam mancarimi la rana, deja mi se facuse o coaja, treageam de coaja pana o ridicam, cred ca aveam mainile murdare sau ceva. Acum am puroi in zona aia si are un miros ciudat. Ajutati-ma va rog, cu ce as putea sa ma dau sa scap de infectie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sparklingqueen a răspuns:

Da-te cu betadina in fiecare zi si pune un plasture/bandaj peste, dar n-ai ce sa faci despre infectie, ca nu prea cred ca o sa treaca de la sine, mai bine e sa dai pe la doctor ca din infectie sa nu dai prin altele..Si sa iti fie invatatura de minte ca sa nu iti tragi coaja si sa o lasi sa cada de la sine, dar e treaba serioasa, pe bune nu trebuie sa o lasi asa cu infectiile, mai bine te duci la doctor si scapi de infectie chiar daca dai o suma de bani, sanatatea e pe primul loc.

| GoguACMV a răspuns:

Pai, sa mergeti la medicu` de familie si sa cumparati "DEXAMETHASONUM"

| MagdaaaaX a răspuns:

Trebuie sa speli bine rana cu apa oxigenata sa nu mai fie puroi, apoi stergi cu tampoane cu betadina si pui pansament si bandaj sa nu intre nimic acolo. Faci asta zilnic. Daca nu se imbunatateste situatia in 4-5 zile mergi urgent la medic sa nu faci septicemie.