| TectunixZ a întrebat:

Buna seara, poate sa-mi spuna si mie cineva ce anume am, daca am atacuri de panica sau alte probleme va rog. Totul a inceput acum 2 saptamani cand am stat treaz cam 24 de ore am baut o cafea ca sa pot sa stau treaz si cu toate ca imi era somn eu tot am mai stat treaz sa ma joc pe calculator ca orice alt adolescent. Ma jucam si dintr-o data a inceput sa am o amețeală puternica, dupa a inceput sa-mi bata inima foarte tare, m-a luat o frica, m-am ridicat putin si am vrut sa ma pun in pat dar mi-a fost frica pentru ca simteam ca o sa mor si ca o sa pierd controlul, dupa m-am pus iar pe scaun si am vrut sa ma pun cu capul pe birou dar la fel am simtit ca mor si nu l-am mai pus, stiu ca suna banal dar asa a fost, in 2 saptamani am mai avut inca 3 stari la fel, a doua stare a fost la fel ca prima, a treia stare a fost putin mai ciudata pentru ca dupa ce mi-a batut inima tare si starea aia de pierdere a controlului, respiratie grea, amorteala mainilor, transpiratie etc, am inceput sa tremur incontrolabil, cam 10 minute, dar nu tremuram ca orice om normal, ma miscam foarte mult si picioarele parca imi sareau in sus singure si nu puteam sa o controlez, incercam sa ma opresc, reuseam 2 secunde sa ma abtin dar ma apuca la loc. Dupa dintr-o data s-a terminat sigur tremuratul iar acum in aceasta seara am avut iar doar ca mult mai ușor pentru ca deja m-am învățat si mi-am impus ca o sa o controlez si am reușit, ma simteam nașpa, aveam ca niste fluturi in stomac, parca imi ardea stomacul si stiam ca o sa ma apuce iar, m-am ridicat repede de pe o parte sa beau apa si a inceput sa-mi bata inima tare și totuși am reusit sa controlez toata chestia asta, m-am gandit ca iar o sa ma apuce si sa ma liniștesc ca nu o sa se întâmple nimic si am reușit după 2 minute sa-mi fac inima sa nu mai bata tare si alte simptome nu am mai avut decat bataia de inima si m-am linistit. Scuzați ca am scris mult dar asa de fel sunt un baiat mai anxios si știu sigur ca am fobie sociala si imi este greu sa ma deschid in fața cuiva pana nu ma obisnuiesc cu acea persoana, așa pe internet pot sa ma deschid mai usor... Menționez ca am 17 ani si fumez, chiar foarte mult, azi am baut undeva la 2 energizante si am fumat cam 10-15 tigari. Știu ca si chestiile astea fac rau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar tu nu esti ca orice adolescent, fiindca un adolescent normal nu bea energizante, nu fumeaza si nici nu pierde noptile. Daca vei continui asa, poti ajunge in spital, la modul cel mai serios.

In primul rand, la tine s-au declansat probleme psihice, generate de lipsa somnului de noapte, in special lipsa a doi hormoni vitali creierului, care se produc numai cand dormi intre orele 22 si 2 dimineata. Lipsa serotoninei si a melatoninei din corp si creier poate duce la: ameteala, oboseala excesiva, confuzie, depresie, anxietate, atacuri de panica, paranoia, schizophrenia, diabet si chiar cancer.

Asadar, cum tu nu esti genul de adolescent normal, te sfatuiesc sa renunti imediat la toae obiceiurile proaste pe care le ai, sa-ti re-ajustezi somnul de noapte cu culcarea obligatorie la ora 22 (10 seara) ca cei doi hormoni atat de importanti creierului, sa inceapa sa se produca din nou, sperand ca in cateva luni, sa revii la normal.
Bineinteles ca energizantele, fumatul si alcoolul trebuiesc eliminate integral din viata ta de adolescent, fiindca iti distrug creierul, plamanii si ficatul.
Dupa cum vezi, problemele de sanatate au inceput deja, dar este important sa te opresti acum, cat inca nu este prea tarziu.

| TectunixZ explică (pentru Violleta2022):

Am fost la un control si a spus ca totul se datoreaza tigarilor, drogurilor, cafea etc, diagnostic trahicardie.

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Pare un episod tipic de atac de panică, dacă au existat apoi altele înseamnă că ți ș-a declanșat boala. Trebuie să consulți un specialist cât mai repede.

| MarianaOltean1800 a răspuns:

Și ce sfat mai vrei? Corpul tău e mâncat pe dinăuntru, nu mai bea energizante, nu mai fuma și culca te.Și eu pățeam la fel, pe vara luam 2 energizante pe zi și nu doream noaptea pana am căzut din picioare happy. Încă mi se întâmplă să cap pe jos, m-am obișnuit pentru ca am anemie, dar câteodată tremuram și nu îmi mai simțeam picioarele și nici mâinile, simțeam înțepături în piept și goluri în urechi.Te sfătuiesc sa te lasi de toate obiceiurile alea câteva zile și sa te culci devreme, dacă nu ai făcut deja o boala. Multa sănătate

| Hanry36 a răspuns:

In general energizantul si cafeaua iti dau adrenalina si energie, dar observ ca tu ai si viciul de a fuma de "mic" sa stii ca nu fac bine astea toate combinate.
Incearca sa te hranesti sanatos si sa elimini chestiile toxice care iti pot afecta sanatatea.

| Manko a răspuns:

Mie mi se pare ca suna a preinfarct/palpitatii. Cel mai bine mergi la cardiolog. Intre timp ar fi bine sa renunti la energizante, incearca sa bei ceai verde in loc de cafea/energizant daca simti neaparat nevoie de un boost de energie si cel mai bine ar fi sa lasi si tigarile, dar stiu ca e greu. Iti recomand defumoxan daca vrei sa te lasi. Si incearca sa iti reglezi programul de somn. Lucrurile astea iti distrug organismul mai tare decat iti imaginezi. Bafta!?