| cineva666 a întrebat:

Sa va povestesc ce am patit azi(stiu ca problema asta trebuie discutata cu un medic dar pana atunci as vrea sa aflu niste pareri).m-am angajat de putin timp..adica de pe data de 26noiembrie(azi a fost a 5 a zi lucratoare de munca.muncesc 2zile a cate 13 ore pe zi fara stat deloc jos si 2 libere). ieri am muncit si desi a fost o zi foarte obositoare ca mereu, m-am trezit aproape fresh, la ora 9 am inceput programul si dupa vreo ora, doua a inceput sa ma doara burtica si am luat o pastila. dupa un timp am simtit ca mi-a venit asa ca m-am dus la baie si asa a fost cum crezusem.initial a curs multisor si acum mult mai putin.mi-a trecut durerea de burta dupa ce am luat pastila dar in schimb ma simt cam umflata si de pe la ora 14 si pana la ora asta...ma simt ametita n.stop.cu venirea serii s-a agravat starea de ameteala. am mai avut ameteli dar rare si de scurta durata.nu am patit niciodata asa. ma simt obosita dupa 13 ore de stat doar in picioare (ceva normal)dar starea ameteala ma cam ingrijoreaza. Sper sa adorm cat de curand si ca dimineata sa fiu ok.bine ca urmeaza 2 zile libere

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles ce ti-a venit!
Sa faci treaba mare, ai diaree, ai gaze si iti veea sa le elimini, sau doar crampe de burta?

| cineva666 explică (pentru Violleta2022):

Ciclul.acum ai inteles ce mi-a venit?

| Violleta2022 a răspuns (pentru cineva666):

Daca nu l-ai mentionat nicaieri, de unde sa stiu?!

| Violleta2022 a răspuns:

Este normal ce ti se intampla, toate trecem prin asa ceva lunar, dar depinzand de treburile care le afce in ziua respectiva, avem dureri mai mari sau mai mici, avem flux de sange mai mare sua mai mic, trebuie doar sa invatam sa folosim tampoane mai groase pentru pentru asemenea perioade si sa luam o pastila care sa ne ajute cu durerea de burtica.
Daca ar fi sa stam acasa in fiecare luna cand avem ciclu, atunci nu ar mai angaja nimeni femei la munca, dar invatam, sa ne protejam si sa rezistam, ca nu se moare din asta, in nici un caz dintr-un ciclu nromal.
As intelege daca ai avea hemoragii, unde schimbi tampoane foarte groase la fiecare ora si unde ciclul dureaza multe zile.

Ceea ce ti se intampla tie nu este din cauza ciclului, ci a oboselii acumulate, pentru ca nu esti obisnuita sa muncesti in acest ritm si nici nu dormi 8-9 ore pe noapte.
Incearca sa te bagi in pat la ora 9 seara, ca sa recuperezi oboseala. Somnul de noapte este cel mai important!

| cineva666 explică (pentru Violleta2022):

Nici nu mi-am facut griji din cauza ciclului.(l am mentionat pentru a da mai multe detalii.dsp ziua de azi pentru ca lumea sa si spuna parerea) Grijile mele sunt din cauza starii de ameteala pe care o am n.stop de multe ore si care s-a agravat cu trecerea timpului.nu i prima data cand am un program cu multe ore ai n am patit niciodata asa ceva

| Violleta2022 a răspuns (pentru cineva666):

Ameteala este doar din lipsa odihnei!
Ai nevoie de minim 8 ore de somn pe noapte ca sa dispara aceasta oboseala.

| cineva666 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru postari