| NowForYou000 a întrebat:

Într-o zi am luat o pastilă numita "Proplus" înainte de muncă pentru a-mi da energie. Am luat-o dimineata pe stomacul gol, iar cand am ajuns la muncă, am început să simt efectele adverse ale pastiluței. Aveam frisoane, febra, amețeală, senzatie de vomă etc. La jumate de oră am aprins o țigară și de la primul fum am simtit ca voi cădea din picioare, deși până în acea zi fumatul nu mă deranja. E posibil ca acea pastilă să-mi fi cauzat o infecție in corp? Ca si acum dupa 2 luni mai simt amețeală. Credeti ca acum pot sa mai aprind o țigară? E posibil ca atunci cand mi-a agravat starea fumatul, sa fi fost doar din cauza ca aveam si acele efecte adverse?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu prea are legătură, dar oricum dacă așa a fost, ți-a făcut un bine.

| NowForYou000 explică (pentru sadrian46):

Având efecte adverse de la o pastilă pe moment, fumatul nu agravează starea?

| sadrian46 a răspuns (pentru NowForYou000):

Afectează, dar nu pe termen lung. Așa că interpretarea a ceea ce ți s-a întâmplat e mai complicată. De acel stimulent nu ți se putea provoca așa o reacție.

| NowForYou000 explică (pentru sadrian46):

E posibil ca fumatul să provoace un atac de panică?

| sadrian46 a răspuns (pentru NowForYou000):

Fumatul singur nu. Dar fumatul pe un fond psihic predispus, da.

| NowForYou000 explică (pentru sadrian46):

Mă scuzați, mai am o singura intrebare... adică dacă spuneti ca fumatul nu are nici o treabă cu atacurile de panica si altele, inseamna ca frică această se află doar în capul meu?