| saw21 a întrebat:

Sambata am avut operatia de apendicita, care nu a reusit sa ajunga la peritonita. Era doar inflamat din ce mi s-a spus.
Respect regim alimentar insa intrebarea mea este pentru cei care au trecut prin asa ceva. dupa cat timp ati avut primul scaun? Eu am avut probleme si inainte cu constipatia si nu prea pot iesii afara asa des pe cat e nevoie. uneori aveam nevoie de laxative.
Si inca o intrebare, pot aparea infectii / alte complicatii dupa operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa respecti cu strictete recomandarile medicului!
Fara sport, inot, plaja, apa, alergat si folosit aparate de gym, ca se poate rupe operatia sau pot apare aderente si ajungi din nou la alta operatie.
Cu constipatia se rezolva problema usor: se taie in bucatele mici si se fierb 2-3 mere (cu tot cu coaja, ca-i extrem de importanta coaja aceea) in apa simpla (fara pic de zahar). Se racesc si se bea 1 cana din acel compot neindulcit, fructele se manaca si ele. Scaunul apare in cateva ore, fara probleme. Daca ai grija sa bei dimineata pe stomacul gol acel compot neindulcit de mere si sa manaci fructele, nu vei maia vea probleme cu constipatia.
La constipatie, lipsa hidratarii este cauza principala, incearca sa bei 2 litri d eapa pe zi si constipatia va disparea.

| ALGator a răspuns:

Complicatii extrem de rare. La temperature peste 38, 5 grade sau reaparitia durerilor (ca inainte de operatie) trebuie mers la medic.
In rest, cit mai multa miscare.
Constipatia nu e specifica operatiei de apendice. Lichide multe (fara exagerare) si cit mai putin sedentarism ajuta. Nu trebuie stat la pat! Dupa o zi se poate face dus, cu protejarea bandajului.
Sanatate :-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sotia mea are 37 de ani si s-a operat in primavara de apendicita data in peritonita.Deci mai grav ca tine. Dupa 4 zile de internare unde la sfatul medicului a mancat numai iaurt cu covrigi, acasa a avut voie sa mamance orice. Nu au existat si nu cred ca vor exista probleme gen infectie. Problemele pot aparea daca ridici grautati sau faci efort.Nu exista regim pentru acasa.Cel putin nu i-a dat ei. A mancat orice, nu afecteaza operatia.Singura avertizarea fost sa nu ridice grautati pana se inchide bine operatia. In ceea ce priveste constipatia ta, care spui ca si inainte ai avut-o, nu are legatura cu operatia.E posibil sa ai tractul digestiv ingreunat. Ceva gem colon iritabil daca stii ca te doare undeva la nivelul intestinelor, ai flatulente si uneori diaree neexplicabila.