| IonGeorgica a întrebat:

Buna seara TPU.Astazi am sarit dintr-un copac de la vreo 2 metri si am aterizat pe piciorul stang,iar acum talpa ma doare. Daca nu misc piciorul, nu ma doare si cand il misc durerea e suportabila.

Poate fi ceva serios sau va trece cu vremea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Ba, dar tu nu stii sa sari dintr-un copac?
Poti lua un antiiflamator.

| WaterDrop a răspuns (pentru Florentina9210):

Exista vreun manual "Cum sa sari corect dintr`un copac?" laughing

| Florentina9210 a răspuns (pentru WaterDrop):

Nu s-o fi uitat ma si el la filme? Cum sar aia din copac, de pe blocuri etc.

| WaterDrop a răspuns (pentru Florentina9210):

Poate este un copil retras si credincios, care nu are televizor pentru ca`i corupe mintea, nu are laptop pentru ca se poate uita la filme xx si nu are prieteni pentru ca le face pe cele de mai sus.De unde sa stie el, cum se sare din copac? sad De ce esti rea cu el?

| Florentina9210 a răspuns (pentru WaterDrop):

Nu sunt rea. dar de unde stii tu ca e un copil? Mie mi se pare o doza de neatentie din partea sa. Invata-l tu!

| WaterDrop a răspuns (pentru Florentina9210):

Pai da ce, este al meu? Poate are si el parintii lui, de ce sa-l adopt eu.Pst, parintii lu` IonGeorgica, va rog sa-i cumparati copilului un manual de sarit din copaci ca sa nu mai sara gresit, m`a rugat Flori sa va spun.

| Florentina9210 a răspuns (pentru WaterDrop):

Ma bucur ca cineva, in sfarsit mi-a scris numele corect.

| Florian000 a răspuns:

De obicei trece. daca nu stii cum sa aterizezi nu mai sari de sus. trebuie sa ghemuiesti picoarele si sa te sprijini in maini

| BogDBF a răspuns:

Incearca sa identifici durerea din talpa. Talpa este alcatuita atat din oase cat si din tendoane si cartilaje. Daca te doare partea dintre calcai si degete, cel mai probabil ai o inflamatie la fasciita plantara, aceasta fiind una dintre structurile de rezistenta a piciorului. (mai multe informatii gasesti aici http://www.maraton.info.ro/fasciita-plantara-probleme-cu-calcaiul.html). Insa poti sa ai o problema si la calcaiul propriu-zis. Monitorizeaza evolutia. Daca ti se umfla si ramane umflat mai mult de 3 zile, dar umflat la modul serios, nu putin, du-te la doctor! Sistemul osos al talpii piciorului este foarte complex, iar talpa este utilizata foarte mult, asa ca recuperarea(disparitia cu totul a durerii) poate dura pana la 6 saptamani(de la cateva zile pana la 6 saptamani). Asta daca nu e nimic serios. Incearca sa nu iti soliciti prea mult talpa. De asemnea iti recomand daca ai posibilitatea, sa-ti cumperi o fasa medicinala speciala pentru glezna piciorului, iar daca nu, inveleste-o in tifon sau un alt bandaj elastic, insa nu foarte strans. Ca si unguent, iti pot recomadna Sindolor Gel, care este anelgezic. In principiu nu cred ca ai nimic grav, insa daca se umfla exagerat si durerile continua la aceeasi intensitate sau la intesitate mai mare, du-te la doctor.