| Legendary431 a întrebat:

Azi ma jucam cu cineva si am sarit de pe niste scari. Cand am aterizat am calcat prost cu piciorul stang si acum mi s-a umflat.
Pot sa-l misc si sa calc in el dar ma doare cand o fac. Stiti cumva din de cauza sa fie? O intorsatura probabil? Si daca se poate un tratament mai rapid ar fi foarte binevenit pentru ca maine la scoala se vand prajituri facute de elevi :o
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ionut234bos a răspuns:

Stiu eu ce ai facut.Cand ai aterizat piciorul s-a dus pe o parte aia se numeste intorsatura.Ascultama bine si eu am patit asa ceva asa ca uite ce trebuie sa faci:
1. Pune intr-un lighian apa calda.
2.Introdu piciorul in apa.
3.Maseaza piciorul(20-30min)
4.Asta te va durea dar va da efecte:mergi prin casa apoi refa pasii(cand mergi, mergi mai apasat)

9 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Eu cand am calcat stramb cum spui tu am avut fractura la metatarsian 5, adica la un os mic din laterala labei piciorului, am stat 3 saptamani cu piciorul in ghips dar puteam merge, am stat doar 2 zile in pat pana s-a dezimflamat putin, e mai bine sa faci o radiografie ca sa fi sigur ca nu este fisura-fractura

| TheAG a răspuns (pentru Felys):

Si eu am patit la fel... vreau sa te intreb daca acum te mai doare si poti sa mergi normal? happy

| Felys a răspuns (pentru TheAG):

A trecut un an de atunc,nu am ramas cu absolut nici un fel de durere sau altceva, dar intamplarea sau norocul a facut ca atunci imediat dupa ce mi-a fost dat ghipsul jos sa fac niste proceduri la o clinica particulara si vara namol, poate ca si asta a ajutat, nu stiu daca fara astea nu as fi avut acum ceva dureri, pe tine te mai doare si dupa cat timp?

| TheAG a răspuns (pentru Felys):

Eu inca nu mi-am scos ghipsul, mai trebuie sa stau o saptamana si ma tem ca nu o sa pot merge si o sa am probleme ..de asta te-am intrebat happy

| Felys a răspuns (pentru TheAG):

Ai pus intrebarea din martie,presupun ca de atunci e fractura, inca de atunci ai ghips si tot nu s-a rezolvat, probabil ca a fost mult mai grav decat la mine, imi pare rau, sper sa te faci bine

| TheAG a răspuns (pentru Felys):

Nu, nu ..nu sunt cel care a pus intrebarea, eu sunt alt caz laughing am o luna de la accident si urmeaza sa imi scot ghipsul si voiam sa stiu daca e nasol dupa. happy

| Felys a răspuns (pentru TheAG):

Da,greseala mea,in fine,se mai intampla,oricum in privinta fracturii un tip te va mai durea,in special ca este iarna,cel putin pana la vara tot o sa te resimti cat de cat,ideea e sa nu fortezi,ca mergi cat mai putin si sa stai la caldura, iar la vara sa stai la soare cat poti de mult, durerea nu va fi puternica dar vei mai simtii mult timp de acum incolo ca te jeneaza, osul se repara greu, sanatate iti doresc

| TheAG a răspuns (pentru Felys):

Multumesc mult happy

| ionut234bos a răspuns:

Funda te rog is 1