| nairpic a întrebat:

Buna seara tuturor.Am si eu o mare problema.Am o masea cariata(de fapt sunt 2 dar 1 imi da mari probleme).Am fost la stomatolog in urma cu ceva ani cam 4 ani daca nu ma insel.Acum am 16.Eh atunci mi-a umblat cu acul in masea si mi-a pus si plombe in ambele masele.Nu stiu daca mi-a scos nervul dar stiu ca a umblat cu freza si acul ala si a scobit rau in masea ..Numai zic ca muream de durere...In fine dupa cateva luni plomba mi-a cazut si nu stiu de ce..Nu am mancat mult in partea aceea am incercat sa feresc cat pot eu dar totusi daca pui o plomba ar trebuie sa reziste 1-2ani macar.straight face.In fine problema e ca de o bucata de timp m`au apucat iar durerile ..de la curent sau dulciuri..Numai daca o `provoc` eu ma doare..Alta problema ar fi ca in decursul acestor ani din cauza unor mancaruri mai tari s-a dus cam jumatate din ea...Acum nu stiu daca e vreo infectie sau ceva ca nu am facut radiografie..Atunci era cariata si de aceea am fost la stomatolog.Acum am sa ma duc din nou fiindca durerea sa intensificat si vad ca nici pastilele nu prea isi mai fac efectul..Nu e o durere foarte exagerata e cat de cat suportabila dar iti da o senzatie urata si iti strica tot cheful cat de mica ar fi ea.crying.v-am zis am ramas doar cu jumatate din masea si fiind si cariata eu cred ca nu prea mai e ceva de facut si trebuie scoasa.sad. Daca asa e oare durerile sunt la fel de maaari ca atunci cand ti`o plombeaza si scobeste pur si simplu in masea cu acul ala? Nici nu vreau sa imi amintesc clipele alea..Imi face anestezie nu?! Eu vreau doar sfaturi daca stiti ca oricum eu ma voi duce si am sa vad dar oricum saptamana viitoare ca acum e weekend..Si pana atunci poate ma ajutati voi care poate ati trecut printr`o situatie asemanatoare..Eu de aceea nu am mai fost din cauza durerii si spaimei, ..Bine aveam si vreo 11-12 ani. Deci daca ar fi vorba de o extractie a maselei ar fi vreo durere mare in timpul ei? Si numai zic imi e si rusine dar recunosc ca nah asta e adevarul..Nu m`am mai spalat regulat pe dinti de aproximativ 10-11 ani.sadDa asa e ..Regulat zic ca asa la cateva luni ma mai spalam dar nu in fiecare zii..Doar la ocazii speciale.sad. Deci? Daca ma puteti ajuta/linisti in privinta stomatologului v-as fi tare recunoscator bazandu`ma ca sunteti cativa care ati mai trecut prin situatii asemanatoare si stiti.big grin.Mersi fain si un weekend placut sa aveti big grin :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndyAndrey35 a răspuns:

Cat de interesant.
Exact si eu am avut aceeasi problema.
Este foarte graoznic sa ai probleme cu maseaua.
De 4-5 ani nu m-am imi dus la dentist.
Mie nu mi-au iesit adverse, doar ca problemele s-au agravat treptat. Chestea bizara este ca eu am spal in fiecare zi pe dinti de mic. Macar o data pe zi. Dar tot am carii. Ieri acnd am mancat o ciocolata, dintr-o data ma apucat o durere ingrozitoare. Nu stiam ce sa fac. Durerea nu a tinut mult. Doar o jumate de minut. Dar ma deranja cand mancam ciocolata. Si i-am spus la mama ca ma spal pe dinti si tot ma dor dintii. Uite care este problema, la noi ori ce ar fi dintii se mai strica, din cauza mancarii, sau temperaturii (fierbinte/rece) in zonele gingivale. Acolo ataca maxilarul, cauzand adverse in mod constant. Sfat meu este sa te duci la un control. Da nu la acelasi dentist. Eu spun la unu putin mai curat si mai costisitor, care in acelasi timp sa te cunoasca si sa iti repare stricaciunile bland si fara a te speria. Eu zic daca vrei sa mergi cu cienva, pune-l sa stea pe banca. E mai bine daca esti singur cu doctorul in timp ce se aude o melodie de pe un post de radio care s aiti placa. Tu gandeste-te la ceva pe care iti place in timpul controlului. Gandeste-te ca ea este un super erou care iti distruge durerea. Si da, este obligata sa iti puna anestezie. Nu doare injectia, si pe mine m-a mirat. Cand eram mai mic eram extrem de sperios de dentisti, imi era frica, nu stateam pe scaun, fugeam, strigam, da' ultima data cand am fost la 12-13 ani, m-am linistit. Acum eu cred ac suntem destui de maturi si mai, barbati" si cred ca ne vom descurca: D

3 răspunsuri:
| licurici77 a răspuns:

Sa stii ca nu este nevoie sa faci o extractie si si daca ar fi nu doare deloc trece foarte repede pe cand crezi ca abia e cu clestele in gura ta de fapt dentistul a terminat si plombele nu tin multi timp. spun asyta pentru ca am trecut prin asta. poti sa itit pui cui si coroana peste si astfel o sa ai o masea buna si frumoasa.happy

| Andradutzza a răspuns:

Deci... si eu am avut o masea. dar depinde cat e. in ce parte e. de exemplu a mea a fost cariata de sus in jos. si am mai avut una care era cariata dintr-o parte intr-alta. mie mi-a scos-o. dar iti dau un sfat. DU-TE CAT MAI REPEDE LA DENTIST. pentru ca poti sa ajungi la o extractie si e mult mai rau. Mie mi-a scos maseaua aia care era cariata de sus in jos. si nu a putut cu clestele si a trebuit sa o impinga afara din gingie. si aia a durut teribil! foarte rau. si doar din cauza ca nu am mers mai repede la dentist. deci du-te cat mai repede. ca in caz ca e nevoie de o extractie atunci sa o faca cu clestele si anestezie bine-inteles. Deci nu o sa te doara ca si la plomba oricum... pentru ca la plombare nu ai fost anesteziata deloc, poate doar putin sprei, dar nu are nu stiu ce efect, acel sprei. deci sfatul meu e sa mergi cat mai repede la stomatolog ca poti sa ajungi mai rau, crede-ma. proprie experienta! ( funda. pentru sfat? big grin blushing)

Un week-end placut sa ai. Salut! big grin :*

| dorosvasile a răspuns:

Da, daca nu a mai ramas numa jumate, mai mult ca sigur nu se poate face nimic pentru a fi salvata, doar extractie, si da o sa-ti faca anestezie locala, si nu e asa mare durerea, e suportabila, Bafta!