| Marck94 a întrebat:

Buna seara tuturor! big grin Vreau sa va intreb sincer. Am o problema cu acnee, sunt programat luni la dermatologie! Mi s-a spus sa urmez un tratament special pe 6 luni. Va rog, sa imi ziceti ca tratamentele recomandate de dermatolog ajuta, isi fac efectele? Nu fac rau? Imi fac griji pentru. mine, dar ma confrunt cu acneea de 3 ani si jumate, am incercat multe remedii, geluri, sapunuri anti-acnne dar nu m-au ajutat cu nimic, nici mastile nu prea. Am mai fost o data la dermatologie vara trecuta, mi-a dat o crema Skinoren, niste antibiotici care trebuie sa iau pe 2 sapt., de 2 ori pe zi, un gel antibiotic, nu mai stiu cum se numea, si mi-a trecut o parte din ele, de fapt cosurile, nu toate. Si trebuie sa urmez alt tratament pe sase luni. Pe voi v-a ajutat sa invingeti acneea definitiv la dermatologie? Spuneti-mi povestea voastra cum ati trecut cu acneea si cum ati depasit? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MrLucas a răspuns:

1 Nu iti mai plimba mainile pe fata
2 Schimba-ti fata de perna cat mai des
3 Bea multe lichide zilnic
4 Elimina stresul
5 Elimina fumatul
6 Elimina grasimile
7 Nu da cu sapun direct pe fata cand te speli
8 Alege o crema hidratanta( daca ai bani Exposed Skin Care e alegerea)
9 Fi optimist!

Răspuns utilizator avertizat
| MrLucas a răspuns (pentru Marck94):

Trebuie sa ai foarte multa rabdare, m-am confruntat si eu cu asta si intr-adevar ma exaspera, dar apoi am inceput sa devin din ce in ce mai indiferent, iar pe masura ce a trecut timpul incet incet s-a retras (am continuat sa fac ce ti-am zis chiar daca devenisem indiferent). Obisnuieste-te cu ideea ca e ceva trecator.

Răspuns utilizator avertizat
| MrLucas a răspuns (pentru Marck94):

Am depasit-o demult, insa tot de capul meu. Am fost la multi dermatologi si degeaba, sper ca tu sa ai mai mult noroc si sa nu dai de aceeasi doctori superficiali si indiferenti. Spor!

Răspuns utilizator avertizat
| MrLucas a răspuns (pentru Marck94):

E un set complet de vreo 3 creme, 2 dezinfectante, 2 masti, etc.Nu m-am uitat foarte atent pe lista cu ingrediente dar daca te intereseaza ma interesez si iti spun.Mie mi l-a recomandat cineva, si s-a dovedit a fi magnific, insa am si platit vreo 65 de lire pe tot setul(400 ron).

Răspuns utilizator avertizat
| MrLucas a răspuns (pentru Marck94):

Din primele saptamani s-au vazut rezultate consistente.

Răspuns utilizator avertizat