| laura23 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati crying am cosuri de la varsta de 13 ani.De-a lumngul timpului am folosit diferite creme recomandate de dermatologi cum ar fi Retin A, Skinoren, Izotrexin, Zineryt si nu mi-au trecut deloc sad acum folosesc un tratament de la Avene -o crema, un gel de curatare a fetei si o apa termala. Pot sa spun ca pe frunte mi-au mai trecut in proportie de 60% insa de cateca luni tot imi apar niste cosuri in barba unele au cap galben, insa nu vreau sa le sparg pentru ca o sa imi ramana semne. Cosurile astea sunt foarte apropiate unul de altul si de la departare se vede ca si cum ar fi unul singur. Si azi mi-a mai iesit unul tot in barbie si nu are cap cu puroi e pur si simplu rosu ca o blanda numai ca e mai micutcrying Imi puteti recomanda niste remedii naturiste va rog, caci m-am saturat sa merg la dermatolog si sa arunc banii degeabasad Eu pana acum am incercat cu ceai de musetel si mi-a curatat fata insa nu prea are efect asupra cosurilor astea mai mari. ce sa fac? sunt disperata nu mai stiu ce sa mai fac ca sa scap de ele. Va rog mult daca cineva are, sau a acut acnee la fel ca mine sa imi spuna si mie cum a tratat-o natural.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Ai incercat sapun cu sulf?big grin E foarte bun pentru acnee.Si costa in jur de 7 lei big grin

| ely92music a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema, dar am fost la un dermatolog care mi-a facut o reteta bomba cu care am scapat definitiv de cosuri. nu stiu daca e indicat sa iei si tu dar intreaba medicul tau. eu am facut asa dimineata ma spalam pe fata (in loc de sapun) cu o spuma efaclar H, la amiaza dupa masa de pranz luam o capsul de roacutane (medicamente periculoase, nu cumva sa cupmeri de la farmacie daca nu iti da medicul, pentru ca sunt in functie de tipul tau de ten, de sange si mai multe notiuni. iti pot face rau daca le iei asa ) si seara ma spalam iar cu efaclar si ma dadeam cu zinerit. Pot spune ca e cel mai bun tratament pe care l-am avut si mi-au trecut cosuril in totalitate, nu mai am nici macar urma de ele, ca sa nu mai spun ca la inceput erau groaznic de pronuntate... te sfatuiesc sa mergi la un derma si sa ii spui mai ales de medicamentul roacutane, asta face minuni, cel putin pentru mine...

| dienuk a răspuns:

Incearca cu zeama de lamaie sau miere.
si pentru nimic in lume nu te da cu PASTA DE DINTI! e pentru DINTI!

iar faptul ca n-au functionat produsele, nu e din cauza ca nu-s bune, am mai citit despre asta si la unii chiar functioneaza, poate ai tu un ten mai dificit, si nu te panica, n`o sa ai cosuri toata viata, or sa treaca. :*

| lola a răspuns:

Am citit undeva ca poate fi si de la alimentatie. Poate esti alergica la ceva si nu sti. urmareste-le cand apar si gandeste-te ce ai mancat zilele trecute.Nu pot garanta ca e ceva adevarat dar merita incercatthinking

| FemeiaPaiangan a răspuns:

Nu e mare lucru sa ai cosuri.Nu te mai panica atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nici eu nu stiu dar daca aflu mai intru aici pe site-ul t p u pup id meu ramona_elena1998

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine au trecut de la sine cand incepusem sa ma obisnuiesc cu ele happy. Protex de 3 ori pe zi si ar trebui sa treaca dar o sa ai fata alba ca zapada big grin.
Fructe, ceaiuri, sport...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A avut sora mea.si ce acnee.ba cosuri ba furuncului.ani de zile.tot asa medici trala la. pana din intamplare i-am zis sa incerce Mibazon, e un produs cu uz veterinar.ma crezi sau nu iau dat rezultate spectaculoase,, in prima faza i s-a cam umplut fata, cred ca i-a iesit tot puroiul, a durat cam cateva luni de zile. dar au trecut cativa ani si nu mai are nevoie de el de atunci.parerea mea ca e cel mai bun produs care vindeca si nu devii dependent.parca este 10 ron, nici scump nu este. dar ai cuv meu ca doar a stat langa mine si am vazut si eu ce schimbare mare a fost pana in atitudinea ei. ajunsese sa mearga cu parul pe fata, in ochii cum ziceam eu.de rusina nu stiu. avea si de ce.eu una nu am avut cosuri aproape niciodata si ea era sora mea. nici mie nu mi-ar fi conventi soramea sa fie bine si eu sa arat ca dupa bombardament. vorbesc asa pentru cacum e papusa pe fata, slava domnului. :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laur23 nu te panica ca o sa iti treaca cosurile eu ma spal de 3 4 ori pe zi si mi-au trecut spalte pe fata 3 4 ori pe zi cu sapun si nu pune mama murdara pe fatawinking si o sa iti treaca

| danaiv a răspuns:

Cred ca singura solutie (care de altfel este si cauza) este sa-ti schimbi alimentatia...Eu iti recomand stilul de viata (dieta) Montignac. Stiu, nu este chiar usor sa renunti definitiv la cola, sucuri, zahar, paine, faina alba si la proastele combinatiile alimentare, dar eu iti garantez ca o sa-ti dispara cosurile. Acum depinde cat de motivata esti. Mai multe detalii gasesti in cartea "Mananc, slabesc si ma mentin" (stiu... e un titlu foarte comercial, dar cartea e buna, iar metoda extraordinara) de Michel Montignac si este foarte ieftina (eu mi-am luat-o saptamana trecuta cu vreo 20 de lei de la Diverta). Bafta!