| Lalysuka a întrebat:

Sincer mi-e rusine sa va zic, dar... mai demult a inceput sa ma manance capul ingrozitor. M-am spalat pe cap si cand m-am sters am vazut pe prosop 2 paduchi, dar nu sunt sigura daca erau paduchi ca din cate stiu acestia se iau foarte greu si topaiau, iar cand i-am prins i-am "stors" si a curs sange. M-am dus la farmacie si mi-am luat sampon anti-paduchi.Trebuie sa mentionez ca nu aveam lindini si erau negrii insectele. Oare ce sunt? Sunt paduchi sau altceva.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Sunt cu siguranta paduchi, iar ouale lor( sau lindini, cum le zici tu), sunt precis pe firele tale de par, doar ca ti-e greu sa le vezi. Dupa deparazitare, trebuie culese si ouale de pe firul de par, asa ca te sfatuiesc sa apelezi la cineva pentru ajutor.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt paduchi. Care se iau foarte usor in parul curat daca folosesti acelasi pieptan, perie, cordeluta, dispozitiv de prins parul, fata de perna cu o persoana care are.

| Onutzyk a răspuns:

Cred ca sunt paduchi.
Cauta pe net la imagini si vezi daca arata cu cele vazute de tine pe prosop.

Succes.

| mulinobianco a răspuns:

Nu stiu : | trebuie sa consulti un medic

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup