| marirafiq a întrebat:

stie cineva ce simptome ai la sarcina extrauterina? va rog ajutati-ma este urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Desori nu ai nici un simptom in afara de lipsa unei menstruatii normale. Apoi, spontan, simti o durere brusca in zona ovarelor, senzatie de lesin, devii palida, tegumentele sunt reci si transpirate si, in cateva ore, intri in coma daca nu esti operata de urgenta. Alte femei prezinta mici sangerari si mici dureri in zona unui ovar alaturi de intarzierea menstruatiei. Deseori, in sarcina extrauterina testul de sarcina nu se pozitiveaza, deci atentie!

| pietrean a răspuns:

Pot sa-ti spun din proprie experienta.
Am avut scurgeri cu cheaguri, dar nu in cantitate mare, de speriat, dar totusi diferite fata de o menstra normala.Altw simptome nu am avut. Dupa 2-3 zile, am fost la control si mi s-a spus ca ar putea fi o problema.Am fost internata, iar controale si apoi s-a decis operatia.Nu am avut nici-un alt simptom! Dupa operatie, a fost totul in regula!
Deci, pot fi cazuri si cazuri.probabil,daca neglejezi cele mai mici semne, se poate intampla ceva grav.Asa ca mai bine mergi la un medic, ca sa stii ce se intampla, daca ai mici indoieli, mici semne.Intr-adevar,se poate ajunge la deces, daca nu se face operatie cand trebuie.

| marirafiq explică (pentru pietrean):

BUNA! cat timp aveai de cand erai gravida?

| pietrean a răspuns (pentru marirafiq):

Cine mai stie? S-a intamplat de mult timp.Dar cred ca aveam pana intr-o luna.