| jessquiq a întrebat:

Buna stiti cumva in Bucuresti o clinica buna unde se face mamografie de reductie? si cat dureaza recuperarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Micsorarea marimii/volumului masei sanilor se numeste mamoplastie. Perioada de recuperare/convalescent depinde de mai multi factori si iti poate fi explicat si precizat doar de medicul chirurg plastician, cel care efectueaza operatia. Sanatate!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mamografia este o investigatie imagistica, o radiografie a sanilor. Reductia mamara este o operatie prin care se reduce dimensiunea sanilor.
Tu la ce te referi?

| jessquiq explică (pentru Brigaela):

La micsorarea sanilor

| Violleta2022 a răspuns:

Mamografia si reducerea dimensiunilor sanilor, sunt 2 proceduri diferite!

Mamografia - este o procedura de scanare a sanilor cu raze X - facuta de un radiolog.
Durata mamografiei este in general de 15-30 minute, cat esti expusa la aparatul cu raze x.

Pe cand reducerea dimensiunilor sanilor (micsorare), este o operatie estetica, de reducere a volumului sanilor - facuta de un chirurg plastician/estetician.
Operatia in sine dureaza intre 2 si 4 ore, iar recuperarea integrala, dureaza 3- 6 luni.