| AmdaStancu a întrebat:

Buna,sunt Amda si sunt clasa a 8-a, am aproape 14 ani si in ultima vreme s-au intamplat niste schimbări. Sânii mi-au crescut semnificativ având in vedere ca acum vreo cinci luni eram ca o scândura iar acum au căpătat o forma. Am observat ca tot in acest interval de timp mi-a apărut mult mai mult par pe corp atat pe picioare cat si in alte locuri. Am avut parte de niste dureri îngrozitoare in zona abdomenului si speriata am fost la medic sa vad ce se intampla fiind un risc de apendicita.Doctorul mi-a spus ca nu a putut sa vada nimic in neregula cu apendicele si probabil este doar un semn al pubertății. Diagnosticul nu a fost destul de clar iar de atunci inca mai am uneori dureri dar nici urma de menstruație.Tin sa precizez ca nu mi-a venit niciodata ciclul si sunt singura din clasa care nu are menstruație.Este posibil sa imi vina menstruația in curând?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, noi nu avem de unde stii cand iti vine tie emnstra, dar mama ta, este singura persoana din lume care stie si iti poate spune, pentru ca tu o mostenesti pe ea, si vei avea ciclul menstrual la varsta cand l-a avut si ea.

| mihai69 a răspuns:

Sau poate ți-a venit ciclul deja, dar tu nu ştii... E drept, probabilitatea e foarte mică, dar mai mare de zero: poate ai un himen neperforat. N-ar fi rău să mergi la un ginecolog. Acesta, fiind şi pe specialitate va şti să facă o evaluare corectă a cazului tău şi cu siguranță te va lumina în mai multe privințe despre pubertate.

| mihaicelsfant a răspuns:

O sa iti vina incurand. nu mai esti o fetitahappy

| KanameKuran a răspuns:

Menarha (prima menstruatie) poate veni la orice varsta cuprinsa in intervalul 8-17 ani. De obicei durereile abdominale sau discomfortul abdominal in perioada pubertatii este semn al aparitiei menarhai. Iti sugerez sa tii un absorbant in geanta, in caz ca ai nevoie.