| mariusmarius999 a întrebat:

Sunt baiat si am 14 ani. Am par roscat, piele alba, ochi verzi si am pistrui. Stiu ca eu sunt foarte expus cancerului de piele. Nu am mers niciodata la solar si nu fumez etc. De mic ma duc parintii la strand si m-am ars de multe ori in acesti ani. De ceva timp ma framanta asta cu cancerul de piele si imi este teama ca voi face cand voi creste crying. Cam pe la ce varsta sunt eu mai,, favorizat" sa fac aceasta boala? Imi este foarte teama. Vara cand ies la strand ma dau tot timpul cu protectie 50%. Credeti ca ma va afecta in viitor faptul ca m-am ars de multe ori cand eram mic? Este vreo metoda cu care imi pot,, repara" pielea sau ceva de genu? Va rog astept raspunsuri sincere, sunt foarte disperat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Cancerul de piele este unul dintre cele mai ok tipuri de cancer. Daca nu chiar cel mai usor de indepratat. Nu trebuie sa iti faci griji. Ai mai multe sanse sa mori de alt tip de cancer (care nu este atat de usor de detectat) decat cancerul de piele. Pentru a-l preveni nu trebuie decat sa fii atent la pielea ta si daca vezi ceva care pare a fi in neregula, du-te la doctor.
Nu este nimic in neregula sa iti faci griji pentru astfel de lucruri si este bine ca esti constient de riscurile la care te expui. Ma enerveaza ipocrizia unora care spun ca nu trebuie sa fii atent la sanatatea ta ca toti murim, dar cand se imbolnavesc isi schimba imediat ideea si se intreaba de ce s-au imbolnavit. Este bine sa incerci sa previi ceea ce poti, incearca numai sa nu faci o obsesie din asta.
Pe viitor foloseste in continuare crema cu 50 fps si aplic-o o data la duoa, trei ore.
Daca vrei sa fii sigur, poti folosi crema cu protectie solara si inainte sa iesi afara, mai ales cand stii ca vei sta mult in soare.
Iar despre varsta, cancerul de obicei apare la varste tarzii, daca nu esti o persoana normala si nu ai predispozitie genetica la asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| nic3rr a răspuns:

Nu sunt doctor, dar o sa-ti dau un sfat.

Nu te mai tot stresa atata, traieste-ti frate viata. Cu cat te gandesti mai mult la cancer cu atat o sa-l atragi mai mult inspre tine. Si nu, nu iti poti "repara" pielea ca nu esti robot.
Du-te la un doctor si cere-i si lui un sfat (medical, bineinteles). Poate iti ofera nista unguente sau ceva medicamente care ajuta la protectia pielii.

Bafta si pace!

| Tinka_3137 a răspuns:

Eu cred ca ai pielea mai sensibila. Am citit un articol cum ca baietii si fetele cu pielea alba si parul roscat au o piele mai sensibila si am vazut si intr-o revista Nivea chiar astazi.
Ceea ce iti recomand este sa consulti un dermatolog pentru a-ti recomanda o solutie pentru problema ta.