| 19iuly19ko16 a întrebat:

Sunt bobocita happy astazi am balul bobocilor si exact acum ma ustura gatul foarte tare. La 2 dintre probe trebuie sa cant, lar la una sa imi fac vocea foarte groasa. Cred ca nu o sa imi reuseasca pentru ca ma ustura gatul.
Ajuta-ti-ma, va rog mult, repede!?
Multumeesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Miere de albine amestecata cu zeama de lamaie, cate 1 lingurita plina la fiecare ora, ceai caldut si nu vorbi deloc!

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bea apa cu lamaie si repeta usor si treptat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bobocică, nu bobocită

| 19iuly19ko16 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Lasă, aici suntem o familie si putem greşi

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru 19iuly19ko16):

Așa este, bravo ai ghicitlaughing ce vârstă ai dragă bobocică?

| 19iuly19ko16 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Te las pe tine sa ghicesti, daca sunt bobocică

| MeForeverAlone a răspuns:

Heei!
Eu zic să amesteci niște lapte cald cu gălbenuș de ou și cu miere de albine și să bei, nu știu dacă o să reducă durerea dar știu că o să-ți regleze vocea, adică o să te ajute cât de cât să cânți cum trebuie.
În rest mai bea niște ceaiuri calde din plante și încearcă să vorbești cât mai puțin, nu te forța.
Baftă!

| Divy a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Lactatele nu fac bine la răceală.
Iulia ai nevoie de miere, ceai cald, ceva medicamente puternice pentru gât (Faringosept, Decasept, Strepsils, Hexoraletten N) și citrice ca de exemplu lămâia, portocala.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Divy):

Divy, te rog foarte mult sa te uiți pe aceste site-uri:
http://www.romanialibera.ro/......ala-208384
http://www.copilul.ro/......a8446.html
și apoi să-mi faci mie observație că nu sunt bune. N-am auzit în viața mea ca laptele să facă rău organismului în timpul răcelii, nu știu unde ai auzit prostia asta, cât despre ouă sunt foarte bune pentru răgușeală și amestecate cu miere fac foarte bine la gât. În plus, nu i-am spus să mănânce,, lactate" i-am spus doar să amestece lapte cald cu miere și gălbenuș de ou. Nu am zis nici iaurt, nici brânză, nici smântână.
Vă rog să nu vă mai credeți așa de șmecheri și să contraziceți pe toată lumea fără să cercetați puțin lucrurile.

| Divy a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Omule site-ul e site, adevărul adevăr, nu tot ce zboară se mănâncă. Uite exemple de site-uri ce susțin contradictoriu:
http://www.ele.ro/......gatul-4762
http://www.fitbody.ro/sa-distrugem-miturile-despre-raceala-si-gripa.html
http://www.sfatulmedicului.ro/......-sau-gripa
Lactatele include și laptele pentru cunoștința ta, fă o cercetare și vei vedea, nu trebuie decât să mergi la magazin.
Nu mă cred șmecher și nu te contrazic ci doar îmi susțin punctul de vedere deoarece am eu am experimentat pe propria piele efectele lactatelor pe timp de gripă și nu m-am îmbunătățit.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Divy):

Lactatele, laptele de fapt ca să o zic direct, nu îți face rău la gripă, doar că nu e bun când iei antibiotice pentru că le face să-și piardă efectul. Doar pentru că ție nu ți-au priit nu înseamnă că e așa și pentru restul lumii. tongue

| Divy a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Ai citit site-urile de care ți-am spus?
Și nu nu am luat nici un antibiotic pe perioada de început ci doar când s-a agravat.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru Divy):

Mi-a fost lene big grinL

| 19iuly19ko16 explică (pentru MeForeverAlone):

Lactatea nu face rau, insa daca ai amigdalele imflamate, intr-adevar, laptele nu este bun pentru puroi :*

| 19iuly19ko16 explică (pentru MeForeverAlone):

Mersiiii