| Fumarel_Razvan_1993 a întrebat:

Sunt bolnav de epilepsie. Tratamentul consta in 2 pastile de levetiracetam 1000mg (1 dimineata si 1 seara ). Ce se intampla daca dublez doza doar azi si maine? Efecte secundare ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vangaelis a răspuns:

Razvan, levetiracetam-ul nu afecteaza activitatea electrica cerebrala. Din contra o tine la parametri normali.
O doza dubla de levetiracetam poate duce la somnolenta, agresivitate, inhibarea sistemului respirator si coma, Razvane. Ia dimineata si seara in continuare chiar daca ai uitat.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista posibilitatea foarte mare sa intri in coma si chiar sa iti pierzi viata daca nu esti descoperit la timp si dus la spital.

| Fumarel_Razvan_1993 explică (pentru Brigaela):

Eu vreau sa imi dublez doza deoarece maine am control si vreau sa trec testul EEG, atat. Dupa as reveni la normal si imo fac griji de test deoarece n-am prea luat in ultima vreme ca am uitat, avand restante la facultate.

| Fumarel_Razvan_1993 explică (pentru vangaelis):

Sunteti doctor Vangaelis?

| vangaelis a răspuns (pentru Fumarel_Razvan_1993):

Doar asistent medical, Razvan.

| Brigaela a răspuns (pentru Fumarel_Razvan_1993):

EEG-ul va iesi modificat in rau, asta daca ajungi la el. Dubland acum doza nu vei compensa pastilele uitate, ci vei reusi sa iti distrugi creierul sau chiar sa-ti pierzi viata

| Braunion a răspuns (pentru Brigaela):

Poate sa ia eventual 1-2 mg de clonazepam in doza unica pe langa levetiracetam ca sa se asigure ca nu apare vreo criza. Desigur, combinatia asta nu este indicata zilnic, doar ocazional.

| Brigaela a răspuns (pentru Braunion):

El vrea doar sa pacaleasca un EEG, ceea ce este o mare greseala. probabil are discernamantul usor diminuat de boala si nu intelege ca nu trebuie sa ia medicatie nerecomandata de medic si nici nu trebuie sa minta medicul

| Braunion a răspuns (pentru Brigaela):

Dar de ce ar vrea sa pacaleasca un EEG? Rezultatele corecte nu sunt in interesul sau?

| Brigaela a răspuns (pentru Braunion):

Ba da, dar daca citesti linia de raspunsuri vei vedea ca nu isi ia corect tratamentul si incearca sa pacaleasca EEG-ul. Asa cum am zis, probabil are discernamantul diminuat de medicamente si boala si nu isi mai cunoaste interesul.

| vangaelis a răspuns (pentru Braunion):

Ai dreptate, ai zis bine dar nu poate sa ia clonazepam cu levetiracetam nici macar ocazional deoarece levetiracetam-ul se ia de una singura in terapie. Benzaodiazepina nu interactioneaza bine cu levetiracetam-ul. trebuie consultat psihiatrul in acest caz. Singurul calificat in aceasta masura este medicul sau curant.

| vangaelis a răspuns (pentru Fumarel_Razvan_1993):

Razvan, levetiracetam-ul nu afecteaza activitatea electrica cerebrala. Din contra o tine la parametri normali.
O doza dubla de levetiracetam poate duce la somnolenta, agresivitate, inhibarea sistemului respirator si coma, Razvane. Ia dimineata si seara in continuare chiar daca ai uitat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sub nici o formă NU ai voie să dublezi doza zilnică!
Nici măcar pentru 2 zile!

La vârsta pe care o ai m-aş fi aşteptat să fi mai RESPONSABIL, mai ales că e vorba de sănătatea ta!

Din păcate, "motivul" invocat de tine este chiar PUERIL sad

Toate cele bune.

| Fumarel_Razvan_1993 explică (pentru bursuc001):

Intr-adevar, poate nu sunt chiar responsabil insa nu vreau sa imi pierd carnetul de conducere pentru ca eu acum nu sunt cu acte in regula pe tratament. Iau pastilele fara reteta.

| bursuc001 a răspuns (pentru Fumarel_Razvan_1993):

Totuşi, asta NU înseamnă că trebuie să-ţi RIŞTI sănătatea, sau chiar viaţa!

Din contră, acesta era un motiv care să te IMPULSIONEZE să iei CORECT/regulat tratamentul happy

O zi frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce doresti sa dublezi doza? Vrei sa te alegi cu niste spalaturi stomacale? E neplacut, crede-ma. Nu vei reusi sa lipsesti de la scoala cu asa ceva.

| vangaelis a răspuns:

Da, manifestari extrapiramidale ceea ce este o urgenta medicala