| alinaa765 a întrebat:

Buna seara! Am o intrebare pentru cei care folosesc sau au folosit Serlift. Ati avut efecte secundare? Si pe ce perioada ati luat?
Mi-a prescris doctorul pe 6 luni Serlift insa ma simt rau si atacurile de panica inca le am. Doza mea e de 50 mg pe zi, dimineata.
De asemenea am fost inspamantana sa citesc ca poate cauza cancer, insa incerc sa nu ma iau dupa tot ce scrie pe internet. Va rog sa ma ajutati cu informatii suplimentare si experienta voastra cu Serlift. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Eu iau 200 de mg zilnic de cativa ani deja. Nu vad efecte secundare si nu stiu cat de eficiente sunt fiindca dipa atata timp nu stiu cum m-as simti fara ele.

| Simpatic a răspuns (pentru Eireann):

Ce merge la tine nu merge si la altii sa stii...
Asta este si motivul pentru care medicul psihiatru ar trebui sa aiba o relatie apropiata cu pacientii sai si sa le ajustese sau modifice medicamentatia in functei de starea pacientilor...
In realitate este mult mai grav, un medicament care nu face treaba buna pentru un pacient cu tulburari psihice nu doar ca ii face rau, poate duce pana la suicid, genul acesta de medicamente, anti-depresivele si nu numai, pot da nu cancer cum spune autoarea intrebarii ci suicid, din pacate, adica nu te astepti ca medicamente care sa te faca sa te simti bine sa te faca sa te simti mult mai rau, dar este adevarat!

| Eireann a răspuns (pentru Simpatic):

Eu nu am zis decat ca iau de mult timp o doza mare si nu am observat reactii adverse. Nu am zis nici ca functioneaza, nici ca nu, in nici un caz nu am spus ca nu au reactii adverse in cazul altora. E un anti depresiv care e prima linie de tratament in cazul de depresie sau anxietate, aici l-am primit de la medicul de familie, nici nu a fost nevoie de psihiatru.

| alinaa765 explică (pentru Eireann):

In ce moment a zilei luati Serlift? Dimineata sau seara

| Simpatic a răspuns (pentru Eireann):

Ok.
Din pacate sa stii ca medicul de familie si-a incalcat atributiile, el nu are voie sa intervina in specialiarea psihiatrului.
Iti recomand sa mergi la un specialist psihiatru, daca acum te simti asa si asa, sa vezi in urma unui tratament adecvat cum te vei simti.
Tot aud de depresii cronice si anxietate puternica si ele sunt tratate cu 1 pastila pe zi, este total gresit! Stiu ce spun!

| Eireann a răspuns (pentru Simpatic):

Ok, sunt in UK si aici medicii de familie cam sunt nevoiti sa o faca. Am asteptat peste un an jumate sa fiu vazuta de un neurolog -asta cu trimitere de la medicina muncii, 8 luni sa ma vada un cardiolog dupa ekg anormal si simptome de aritmie si imediat se fac 3 ani de cand astept un consult la reumatologie. Depresia mea e un simptom cunoscut si obisnuit al unei alte boli de care sufar deci nu e nici un mister.

| Simpatic a răspuns (pentru Eireann):

Ok, am inteles.

| Celdrept a răspuns:

Nu cauzează cancer,nici efecte secundare grave,nici nu îngrașă! Îți trebuie un anxiolitic pe lângă serlift,e și pentru anxietate dar e slăbit daca ai anxietate serioasa,îți mai trebuie ceva adițional.
Sunt relativ ok pe depresie, pe anxietate pe mine nu m-a ajutat, eu am o anxietate foarte serioasa și pe anxietate erau apa de ploaie.
Sunt ok, nu pățești nimic dacă le iei, pățești dacă le întrerupi brusc.

| alinaa765 explică (pentru Celdrept):

Luati serlift dimineata sau seara?

| Celdrept a răspuns (pentru alinaa765):

Dimineață.

| ZokoZEW a răspuns:

Dacă te simți rău și atacurile de panică persistă, trebuie să discuți acest lucru cu medicul tău. El poate ajusta doza sau considera alte opțiuni de tratament.