| ionutmatei22 a întrebat:

Buna, sunt elev si am 14 ani in clasa a 7 a, in aceasta vacanta cei de la sat m-au invatat sa fumez si eu personal nu am mai fumat de joi, inainte de vinerea mare, iar acum 3 zile am racit si astazi am inceput sa tusesc putin tare. Poate să aibă vreo legatura? Iar eu daca nu ma apucam eram crezut un lache si un fraier si eram batut. Eu nu stiu, ma puteti ajuta va rog? Multumesc anticipat! In total am fumat 4 tigari

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alinu?a00 a răspuns:

Nu are legatura din cate stiu, dar daca abordăm din alta perspectiva subiectul, nu tusea e motivul de îngrijorare, ci faptul că te ai apucat sa fumezi.Eu una sincer, preferam sa fiu discriminată decât să fumez.Mai ales la vârsta asta, încă frageda. Fumatul este nociv, în primul rând, te aș sfătui să te lași de pe acum ca e usor, esti la început. Daca nu, o sa se creeze in timp o dependență de care greu scapi.Nu e asa usor precum mulți cred, cei mai multi spun las ca pot sa stau si fără, dacă tu nu vrei sa fumezi nu fumezi e simplu.Pentru unii chiar asa e, asta depinde de capacitatea persoanei adică de cum se controlează, cum se comportă etc(rar acest lucru) majoritatea care vor sa renunte la fumat au nevoie de un specialist care apelând la diferite medicamente etc.Nu mai spun ce o sa faca țigările cu corpul tău...mai ales plămânii si inima.Din punctul meu de vedere, fumatul poate fi acceptat doar in cazul depresivilor deoarece țigările contin nicotină care la randul ei activează dopamina(hormonul fericirii) si are un efect relaxsator, iar acum in ziua de azi fumatul e împrumutat de copii care suferă de teribilism dupa parerea mea.Nu e un lucru normal și nici cool.Doar ca copii nu sunt constienti de efectiv fumatului si nici de cum le afecteaza corpul si creșterea în mod teribil acest lucru.Si nu numai asta, daca începi să fumezi regulat si dupa iti dai si tu seama ca in tot timp în care ai fumat practic te ai distrus singur, cel mai probabil o sa dai in sevrajul nicotinic care apare in urma renuntarii la consumul de tigari.Principalele simptome sunt dorința de a fuma,nelinistea, amețeală, anxietate, furia, dificultatea de concentrare, depresia, obezitatea etc..sunt multe.Si daca ai fost abuzat din cauza asta,de ce nu ai cerut ajutorul cuiva? Chiar nu a existat pe lângă tine nici un adult care să rezolve problema? Acum ca stii aceste lucruri despre fumat, înțelegi cât de groaznic este? Sfatul meu cum am spus,cere ajutorul unui adult daca te mai deranjează cineva,sau îndepărtează de acel grup de copii,de ce sa te distrugi tu cu mâna ta din cauza lor? Lasă i pe ei sa se distugă. Sfat bonus- nu i mai lasă pe alții să te manipuleze cum vor ei,trebuie sa fii constient ca tu esti singurul care controlează emoțiile ce au loc în corpul tau, nu mai laș si învață diferite tactici care să te ajute pe tine, nu i mai lasa pe alții să se joace cu emoțiile tale, o nouă zi e o noua șansă de a deveni cineva mai bun decât ai fost ieri. Ceilalti nu conteaza, e doar o luptă între tine și tine practic, lupți pentru a fi cineva mai bun si sa te dezvolți. Sper ca ai inteles ce am spus eu aici, si sa te ajute si poate si pe altcineva.

| ionutmatei22 explică (pentru Alinu?a00):

Va multumesc super mult de raspuns si m ati calmat, dumnezeu sa va dea sanatate si tot ceea ce doriti, o seara placut!

| Alinu?a00 a răspuns (pentru ionutmatei22):

Îmi place că mă iei drept adulthappy Sunt cu aprox 3 ani mai mare ca tine happy Decât să ai prieteni așa, mai bine fără, nu o sa te afecteze daca o sa stii cum sa gestionezi situațiile.De asemenea doresc la fel!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"cei de la sat m au invatat sa fumez ...am inceput sa tusesc putin tare, poate să aibă vreo legatura?"

nuuuuuu, țigara și tusea n-au nimic comun, nici in clin nici in mânecă