| NYCVlad a întrebat:

De vreo 4 zile sunt racit, de febra am scapat, aveam si stari de oboseala, nasul nu imi mai curge rau si nici nu se mai infunda, bine mai folosesc cateva servetele si acum big grin, ameteala, mhh nici nu am avut, dar am o problema! tusesc foarte tare! sad cand tusesc nu tusesc normal cum ar trebui thinking adica....tot aerul iese si parca mi se strang plamanii! sad si cand trag aer in piept la maximi in vine sa tusesc! sad mai ales ca scot si un zgomot urat thinking nu prea stiu cum sa vi-l descriu, da parca ar fi ca la un magar! sad va rog sa nu radeti sad dar ma sperie foarte tare! sad si daca intrebati daca fumez, da fumez, dar nu am mai fumat de cand a inceput raceala! si oricum eu nu sunt mare fumator, abia daca ating 3 tigari pe zi! Va rog, voi ce credeti? happy sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi o tuse relativ "normală" ( în condiţiile unei răceli/viroze ), amplificată de faptul că eşti fumător.

N-ai precizat dacă ai fost la medic şi ce tratament ai făcut.

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medic!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai fierbinte, etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tuse măgărească! Mergi la medicul de familie, ai nevoie de un tratament medicamentos conform nevoilor de sănătate!
Pa, pa.

| Raniia a răspuns:

Inceput promitator,lasa-le de tot, plamanii tai au nevoie de aer proaspat! Tusea ta este simptomul unei boli, bronsita, raceala, pneumonie, astm bronsic.Te anunta ca undeva in corp este o problema.Du-te la medic pentru consult si confirmarea diagnosticului.
Daca amani vizita la medic si nu primesti tratamentul potrivit se poate complica boala.Ai grija de sanatatea ta!

| drogh a răspuns:

Poate că ar trebui să renunţi la fumat fiindcă el nu îţi oferă nimic bun. Nu te face mai atractiv, nici mai deştept, nici mai altfel. Pur şi simplu îţi înnegreşte plămânii şi poţi ajunge la diferite boli. Cât despre răceala ta, cel mai bine este să te duci la medicul de familie pentru aţi putea da un tratament care să te pună pe picioare(în sensul să te facă bine).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Sunt semne de tuse măgărească, consultă medicul de familie pentru consult şi tratament pe măsură.
Te pup!

| BiBiBiutza a răspuns:

Si eu am varsat de vant! Si eu tusesc ca tine! Nu-ti face griji! Daca iei medicamentele care trebuie iti va trecewinking