| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte stresata si nelinistita... Pe data de 28 februarie am avut ultimul contact sexul protejat si luna aceasta in 10 trebuia sa imi vine menstruatia. A intarziat 4 zile si nu am mai patit niciodata asa ceva. Nu stiu ce sa fac...Contactul sexual a fost foarte scurt si prezervativul nu avea cum se sa rupa, era si durex extra safe. Daca imi puteti da niste sfaturi. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

4 zile nu e mult,nu cred ca esti insarcinata, nu te mai stresa pe tema asta, o sa-ti vina si menstruatia, ai sa vezi, daca stii sigur ca prezervativul nu s a spart, nu iti face probleme

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai avut contacte sexuale PROTEJATE şi aţi verificat prezervativul DUPĂ actul sexual, NU ai cum să rămâi însărcinată!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Cea mai SIGURĂ metodă contraceptivă este folosirea prezervativului, deoarece are DUBLU rol : previne o eventuală sarcină, DAR previne şi infectarea cu diverse boli cu transmitere sexuală ( BTS ) – la o utilizare CORECTĂ!

De aceea, recomand NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală ) – mai ales în cazul unei noi relaţii, sau o relaţie „pasageră" ( ori una sub semnul întrebării )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat; se poate verifica atât vizual, cât şi prin „umflare" uşoară, ca la un balon ori prin umplere cu apă ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină ( siguranţă de 99-100 % ), DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Oricum, întârzierea este mică, dar dacă depăşeşte 10 zile TREBUIE să mergi la ginecolog!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
4 zile nu e o tragedie, nu e foarte mult.
Sunt doar dereglări hormonale, dar nu bag mâna în foc că n-ar putea fi vorba şi de o posibilă sarcină.
Bea ceai de creţişoară, stimulează apariţia menstrei, iar dacă vezi că situaţia nu se remediază fă totuşi un test de sarcină.
Te pup!

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Daca era extra safe, sansele de sarcina aproape ca nu exista. Doar daca era gaurit intentionat. laughing
Treaba sta asa: probabil e o simpla dereglare hormonala, sau poate esti racita.
Daca erai insarcinata acum deja aveai simptome, ameteala etc.

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Ciclul menstrual poate intarzia si pana la o luna, in functie de problema.
Consultul la un medic ginecolog este raspunsul corect.

Sanatate!

| MissPussy a răspuns:

Stai linistita, ciclul este neregulat deci nu iti face probleme poate sa nu iti vina si 2 luni si sa nu fi insarcinata.