| Anaaaa292828 a întrebat:

Bună,sunt fumătoare de ceva timp din vara 2022 (mai încercasem sa fumez da nu reusisem) am fumat vape și din iarna lui 2022 țigări dar nu exagerat de mult pana în momentul de față. Întrebarea este eu pe 5 aprilie trebuie sa-mi fac analize pentru apendicita și îmi face la tot corpul, la raze la plămâni se vede ca fumez? va rog sa mi spuneți. (Sunt RAZE)!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, la raze (x_ray) la plamani se observa clar daca ai fumat, fiindca numai acolo pot apare umbrele care ti-au afectat plamanii, din cauza fumatului sau vape-tului.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti este frică de mami si de tati? Că vor afla că fumezi?
Mai bine te-ai gandi la sanatatea ta.

| Anaaaa292828 explică (pentru darrio2007):

Au aflat stai liniștit dar ma întreb dacă se vede, vezi ți de viata ta

| darrio2007 a răspuns (pentru Anaaaa292828):

Daca au aflat deja, de ce iti mai faci griji?

| Simpatic a răspuns:

Din cunostintele mele da radiografia la plamani citita si interpretata de un medic poate releva faptul ca fumezi sau ai fumat
insa nu stiu de ce te pacientezi? vrei sa nu afle parintii sau de ce?
nu o sa zica nemeni in gura mare "-ea fumeaza!"
mai ales ca tu mergi la un consult in vederea identificarii apendicitei
insa nu este nevoie de raze la plamani nici de radiografie "normala" pentru identificarea apendicitei, ci in cazul ei se face radiografie abdominală, ecografie abdominală sau examen CT
in orice caz, nu te pacienta chiar daca ar afla cineva ca fumezi sau ai fumat...

| sierra1 a răspuns:

Da, se vede și se mai vede și pe partea interioară a incisivilor de pe mandibulă.

Dar nu inteleg, tu vrei să ASCUNZI faptul că fumezi?

| DeMicUnCălător a răspuns:

De ce te ascunzi? Fumezi pe banii si sanatatea doctorului?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu te-ai prins? Este inca o copila, o minora, care nu are voie sa fumeze. Si fumeza pe banii parintilor.

| Anaaaa292828 explică (pentru CodrutElian1990):

Nu ma ascund și știu, e doar o curiozitate și vezi ți de ale tale tataie?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Anaaaa292828):

Nici semnele de punctuatie nu le cunosti: o asemenea fraza se incheie cu punct, nu cu semnul intrebarii. Lasa fumatul si alte prostii si pune mana pe carte, ca esti analfabeta functionala, pe langa faptul ca esti needucata si lipsita de bun simt. Nu vezi cum te contrazici singura?

| KovacsB a răspuns:

Nu este nevoie de analize, iti miroase pielea, transpiratia si respiratia a fum.Un nefumator isi da seama instant.

| Anaaaa292828 explică:

Nu ma ascund (părinții stiu)e doar o curiozitate și nu totul e despre mami și tati?