| Andreea4002 a întrebat:

Sunt racita si am o branulă pe mana dreapta.Problema e ca ma doare foarte tare locul unde e pusa (pe cot) dar si aproape toata mana. Este normal? Cred ca am sa o dau jos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| danutz2006 a răspuns:

In mod normal nu ar trebui sa doara decat daca nu a fost pusa bine, sau, daca a fost pusa initial bine iar tu ai indoit mana si s-a strambat acul. Incearca sa ti mana intr-o pozitie in care poti sa suporti aceasta durere iar la urmatoarea vizita la spital sa le spui acest lucru. Daca este indoita tare atunci se va vedea imediat deoarece nu va curge cum trebuie tratamentul.
Eu iti recomand sa nu o scoti singura, dar daca totusi nu o mai poti suporta atunci pregateste inainte un pansament steril si in momentul in care ai scos-o, preseaza locul destul de puternic pentru cel putin 2 -3 minute asa incat sangele din vena sa nu iti curga si sa se formeze un hematom. Un alt sfat, in cazul in care vei scoate totusi singura acea branula ( eu iti recomand sa nu o faci), fi atenta ca acul sa iasa intreg si sa nu se rupa in interior.
Daca durerea este insuportabila mergi acum la un doctor sau o asistenta si roaga-i sa te ajute cu aceasta problema.
Sanatate si ai grija!

| Ioana74ses a răspuns:

Ba destept esti! In momentul in care iti baga branula iti scoate acul si rămâne doar ceva de plastic! Vorbesti fara sa stii!

| danutz2006 a răspuns:

Daca citesti mai cu atentie eu i-am recomandat sa mearga la un specialist dat fiind faptul ca o doare. Dar de, la voi la tara prima oara trebuie sa jignesti in loc sa vorbesti frumos si sa vi cu un sfat care ar aduce valoare si altora cu mai putina experienta asa ca mine. Si ce sa zic, eu iti doresc sa patesti si tu la fel ca persoana care a pus aceasta intrebaresi atunci sa te uiti pe net si sa te intrebi de ce mama dracului ai mana neagra, te doare de faci pe tine si cand indoi un deget cand tu ai acolo doar un "acut".
In rest. Numai bine.

| Ioana74ses a răspuns:

Nu stiu care dintre noi e de la tara si nu stie ca nu iti ramane acul in mana dupa ce iti baga branula! Cica "se indoaie" laughing)) Începi ca babele cu blesteme si tot eu stau la tara! Se vede ca nu ai iesit de la vaci si de la oi! Sperii femeia degeaba, doamne laughing)

| danutz2006 a răspuns:

Eu nu blestem ci doar ti-am dorit sa ai sansa sa vezi cum se simte acel ac de plastic intr-o vena care si asa este foarte fragila.
Eu consider ca nu are rost sa ne batjocorim aici.
Daca putem ajuta pe cineva cu un raspuns hai sa o facem daca nu hai sa nu jignim sau sa vorbim ca pe maidan.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medicul care ti-a pus-o. Se poate inegri mana. Sa-ti schimbe locul.

| darrio2007 a răspuns:

Intreaba pe cel sau cea care ti-a pus branula. De ce ne intrebi pe noi?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Daca te doare atit de rau da o jos, nu sta cu branula aceea ca poti face infectie, sanatate multă, ce vârstă ai? Mersi, si scuza mi indiscretia, numai bine.

| pisoias a răspuns:

Mai bine mergi la medic.E posibil sa se fi perforat vena, dar totusi nu te sfatuiesc sa o dai tu jos. Poti face mai rau.

| anonimg a răspuns:

Nu o da singura jos. Mergi la medicul de familie.

| Ioana74ses a răspuns:

Fi sigura si nu mai asculta vorbe tampite, poti sa citesti si pe net branula, in momentul in care iti baga branula acul il scoate si ramane un "acuț" de plastic. Poti intreba medicul!