| Mihai1000 a întrebat:

Buna, sunt rarait si vreau sa scap de asta! Mama nu vrea sa ma duca la logoped si eu am încercat si exercitii si nimic! Va rog ajutati-ma ca sunt disperat! Am auzit ceva de pix în gura si sa spun R sau ceva de genu stiti voi cumva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mama ta probabil se sperie de pretul unor terapii PLATITE, la logoped.
Daca esti elev, vorbeste cu diriginta ta, care te va indruma la logopedul la care apartine scoala ta si este gratuit pentru elevi.

| Simpatic a răspuns:

Logopezii sunt scumpi la fel de mult ca si psihologii /pe sedinta si ai nevoie de multe sedinte.
Mama ta ar trebui sa investeasca totusi in tine ca sunt altii care fac sacrificii ca copii lor sa aiba de toate.

| Floridori a răspuns:

Rotacismul este o tulburare de limbaj si poate fi corectata cu ajutorul logopedului sau facand exercitii acasa numai si numai daca nu exista o malformatie a aparatului fono-lingual.Pe intelesul tau, acea pielita de sub limba; daca este prea scurta, impiedica pronuntarea corecta a cosoanelor vibrante.De aceea, ar trebui ceruta parerea unui ortodont.
Daca excludem o astfel de malformatie, atunci exista exercitii pe care le poti face acasa.Acestea includ antrenarea limbii prin miscari de ascutire-latire, sus-jos, stanga-dreapta, diverse tehnici de respiratie, incercarea de a pronunta cu buzele tuguiate si limba pozitionata in spatele incisivilor superiori etc.
Desigur ca necesita timp si este nevoie ca tu sa fii constient de faptul ca poti controla muschii limbii si nu invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi tu la logoped sau vorbeste cu psiholoaga de la scoala ta