| VirtualKnight a întrebat:

Buna sunt un baiat de 12 ani.Imi spuneti si mie cum sa scap de cosuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna! Foloseste gerovital plant ultra-activ stop acnee, e un tubulet mic, dau cu crema seara pe cos si dimineata dispare sau mai e foarte putin, pur si simplu crema asta face adevarate minuni.

| GabiiHaș a răspuns:

Uite, poate ca sunt fata dar nu conteaza... fa ca mine. da in fiecare seara cu un pic de spirt ca sa se usuce si sa cada, si daca chiar nu vrei, este o crema Brevoxyl care este foarte buna si eu am scapat aproximativ de toate! intr-o luna sigur scap de ele! yaaay incearca si tu

| Jameson a răspuns:

O sa treaca de la sine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca tinctura de propolis nediluata. Aplic-o de doua ori pe zi: seara, cu o ora-2 inainte de culcare pentru a o lasa sa actioneze pana dimineata si dimineata(sau dupa amiaza, in functie de programul tau), dupa curatarea fetei si las-o sa actioneze minimum 4 ore.Va ingalbeni putin pielea, dar se va lua aproape complet la spalare.In rest, e bine sa pui pe perna un prosop moale, crem, galben sau portocaliu(tinctura se va lua intr-o anumita masura pe perna, de aceea este bine sa o protejezi cu un prosop, care se curata mult mai usor). Evita cremele, sau unguentele in tratamentul cosurilor, mai ales daca ai tenul gras. Daca dupa 1 luna-2 nu se vor vedea imbunatatiri, cere sfatul unui deratolog.In orice caz, indiferent ce vei folosi, nu vor trece complet, decat dupa ce depasesti perioada schimbarilor ce au loc in organism in prezent.Pana atunci, le poti tine sub control cu un tratament corespunzator.Numai bine.

| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

Brevoxyl este o crema produsa de Stiefel Lab, din Anglia. Contine Benzoil Peroxid in concentratie de 4% si excipienti : alcool cetilic, promulgen G, simeticona, alginat de propilenglicol, dimetil-izosorbid, parfum
X-23304, apa purificata.
Este recomandat in tratamentul formelor usoare si medii de acnee. Prin ingredientele sale ajuta la reducerea bacteriilor care cauzeaza acneea reducerea numarului de cosuri si oprirea aparitiei noilor puncte
negre si a cosurilor. Un alt efect este reducerea grasimii din piele.
Remedii antiacnee pe baza de uleiuri esentiale
1. ulei de levantica
2. ulei de cuisoare
3. ulei de arbore de ceai
Poti dilua cele 3 uleiuri cu un ulei din samburi de struguri, dupa care le aplici local.
Masti cu miere contra acneei
4. o masca din miere si scortisoara macinata fin. Se amesteca pana se formeaza o pasta. Se aplica peste noapte
5. o masca din miere poliflora si pulbere de nalba. Aceasta masca este pentru fete si se intinde pe fata in perioada premenstruala
Remedii naturale usor de preparat
6. Ceai de galbenele concentrat. Se spala fata cu acest ceai caldut.
7. Ceai de urzica in concentratie mare. Se foloseste la fel ca ceaiul de galbenele.
8. tot ceai de urzici sau galbenele, consumate de doua ori pe zi timp de cateva saptamani, pentru imbunatatirea functiei hepatice
9. tamponare pe zona afectata de cosuri cu lapte de capra amestecat cu nucsoara, le gasesti pe amandoua la supermarket
10. sapun cu sulf. Folosit zilnic in locul sapunului obisnuit. Il gasesti la magazinele de produse naturiste.

| StamateAlina1987 a răspuns:

Eu am avut cosuri timp de 10 ani de zile, am incercat multe produse de la farmacie, au functionat asa la inceput putin si apoi gata, nici un effect.
Dupa mers pe la doctor si citit pe net am inceput sa folosesc crème pentru cosuri pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Uleiul de arbore de ceai este cel mai puternic produs natural pentru cosuri si puncte negre care a functionat la mine.
Dupa o perioada tenul a devenit mai curat vizibil si am scapat de cosuri si puncte negre.
La mine a functionat tare bine cremele lor.
Pe langa cremele de cosuri de la Thursday Plantation care sunt foarte puternice, am inlocuit sapunul
normal cu sapun tot de la Thursday Plantation pe baza de ulei pur de arbore de ceai, pentru o curatate mai buna a tenului.

| Stoichy a răspuns:

Incearca sa te speli cat de des poti pe fata cu un sapun sau o crema speciala cumparata de la farmacie.(din plante) Intreaba farmacistul despre problema ta si fii fara teama ca un farmacist nu epus doar sa vanda. e obligat sa iti spuna ce si cum si sa iti prezinte ce are pe stoc! Te sfatuiesc sa te speli cu acel ceva pe care il vei cumpara cat de des poti si dimineata si inainte de culcare sa te dai cu o crema hidratanta pentru piele. Ps. incearca sa mananci cat mai sanatos, nu fuma, nu bea alcool sau sucuri acidulate o perioada! Dormi si mananca regulat si intr-o luna de zile maxim. nu o sa mai ai probleme! Bafta!

| VirtualKnight explică (pentru Stoichy):

Mersi de sfar dar...nu cred ca fumez si beau la varsta asta asta e tot ce vroiam sa iti zic laughing nici nu o voi face vreo data.