| vlad_5397 a întrebat:

sunt Vlad am 14 ani si am probleme serioase cu dantura! aș dori va rog frumos sa ma saftuiti ce as putea sa fac! menționez ca imi este tare frica de dentisti! mai exact de cate ori mananc am o masea care are o gaura foarte mare si de cate ori ating cu ceva ma doare e posibil ca atunci cand voi merge la dentist sa ma doara? adica ce se va face daca caria a ajuns la nerv? ma va durea? am in total 8 masele cariate din care 2 sunt pe toate partile ale maselei. as dori va rog frumos ce este de facut sa imi zica cineva si cum va actiona dentistul in aceste cazuri!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Trebuie sa-ti invingi teama de dentist, gandeste-te ca la varsta ta toata dentitia ti-e definitiva, vrei sa ajungi la 30 de ani cu proteza?

| campanario a răspuns:

Du-te la dentist! NUMAI el te poate ajuta! Du-te pana nu e prea tarziu `pentru ca daca lasi, o sa iti para rau mai incolo happy

| madalinutza a răspuns:

Du-te la dentistwinking
poate te va durea
dar dupa aceea nu mai ai problemehappy
mai bine sa te doara acum decat sa ai mai tarziu probleme mai grave
succeswinking

| Roby67 a răspuns:

In orice caz el va reactiona asa ca tu sa nu ai mari dureri. Durerile mari le ai acum si in viitor daca nu mergi la dentist. Tu esti doar un baiat tare care nu se lasa terminat de putina durere de la dentist. Toti am trecut prin asta si acum avem dinti sanatosi, si traim fara durere. Mergi la dentist si salveaza-ti dintii ca merita.
Sanatate multawinking

| ihaterain a răspuns:

Pai daca sunt maselele permante si nu mai nici o masea de lapte(eu mai am big grin ) va fi foarte grav imi pare rau sa-ti zic asta chiar daca ti-e frica dar trebuie sa mergi URGENT la medicul dentist care va avea mult de lucru cu tine daca mai stai mult asa v-a trebui sa-ti scoata maselele si sa ai unele false care s-ar putea sa te deranjeze destul de tare mai bine te duci repede la doctor cat mai pot fi salvate acestea!

| ٳ ٴٳ ٴ !ńα ßáäá''ђђ ٳ ٴٳ ٴ a răspuns:

Ca sa scapi de durere dentistul o sa iti faca o anestezie si asa o sa lucreze fara ca tu sa simti aproape nimic.
E important sa mergi la dentsit inainte sa fie ceva si mai grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dentistul daca nu e chiar atat de grav o sa ti-le curete si o sa iti puna blomba daca e grav ei bine papa masele si bun venit masele noi

| AlinaOneDirection a răspuns:

Buna. poate nu ma crezi dar am 10 ani si mi-a scos deja nervul la o masea noua care a iesit cariuata. e un dentist foarte bun si imi place sa merg la el cu toate ca imi e frica. mie mi-a scos toti dinti din gura in afara de vreo 4.si nu imi e frica pentru ca stiu ca imi face injectie.am 3 masele noi cariate si nu ma bucur. daca vrei rogal sa iti dea cu gel sau direct injectie ca nu doare.crede-ma.mie mi-a scos 2 odata si nu am patit nimic. tuturor le e frica. poti invinge frica doar daca sti cum. mie tot timpul cand merg imi tremura picioarele.peste 2 saptamana trebuie sa merg iar.si nu imi place dar pana la urma n-am ce face.crede in tine si vei reusi!
Eu am avut toti dinti de lapte din gura cariati in afara de unul care acum e si el cariat. daca caria a ajuns la nerv iti scoate nervii.pe mine nu m-a durut. dar du-te repede ca sa o salveze pentru ca altfel iti intra gingia in masea si trebuie scoasa.va plomba toate cele opt.si te sfatuiesc pe cele necariate sa le sigilezi pentru a nu se caria si aia nu te va durea doar iti va da cu aer si apoi iti va pune o substanta si apoi o usuca.

| mimi1770 a răspuns:

Ia-ti inima in dinti si du-te, o sa te doara dar n-ai ce face mai bine acum decat sa ajungi mai tarziu cu operatie si cu tot felul de cuie in gura. vorbesc serios.din ce oras esti? poate iti pot recomanda un dentist foarte bun la care nu o sa te doara.

| AdeLina_3516 a răspuns:

Trebuie sa te duci acum la dentist pentru ca cu cat o sa iti lasi dantura asa cu atat sa inrautateste sanatatea dintilor tai si o sa te doara mai rau...mai bine mergi acum la dentist si te doare mai putin.cu frica nu rezolvi nimic. i oricum o sa ajungi pana la urma la dentist si o sa fie mai rau.crede-ma ca am trait-o si eu...si uite asa mi-a scos nervu la masea.succes!