| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Recent am mai pus o intrebare de genul dar o sa mai explic o data pentru ca e altceva. Deci am o masea sparta cam jumatate, am facut radiografie..caria este destul de mare. Maseaua cred ca este asa de 2 ani si ceva, am avut acum un an o perioada cand ma durea, dar acum nu mai am nici o durere sau ceva, dar simt ceva acolo dar nu durere. Am doar un gust neplacut in gura din cauza acelei masele. Dentistul mi-a spus ca nervul trebuie scos si sincer imi este frica sa nu doara rau sad am 13 ani maine dupa scoala ma duc la dentist pentru asta. Stiu ca doare putin cand iti face anestezia ( nu aceea spray) dar dupa asta nu simti nimic?
va rog raspundeti, maine ma duc ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

NU are de ce sa-ti fie frica, pentru ca nu vei simtii nimic, totul facandu-se sub anestezie!
Pacat ca nu ai trata-o pana acum, nu ajungeai aici cine stie, salvai si maseaua.
Nu mai spun ca miroase foarte urat gurita acnd ai carii in gura, de fug toti copii de tine.
Fa o proba, da cu limba pe dosul mainii si apoi miroase-ti mana, sa vezi ce miros are. Indiferent cat te-ai spala pe dinti, cand ai carii in gura, gurita ta miroase exterm de urat.

| mintyongi a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc mult de raspuns! Azi am fost la dentist si chiar nu am simtit nimic, mi-a facut anestezie chiar daca nervul era mort deja happy chiar ma ingrijorasem degeaba

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Da, du-te la medic, nu doare anestezia, e o mica intepatura sau 2winking deci 10 secunde simti ceva si dupa incepi sa amortesti si nu mai simti nimic si isi face treaba dentistu.
Trebuia sa te duci mai de mult, din pacate alti dinti nu mai cresc... cu astia ramai.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Cand iti scoate nervul de la masea o sa iti faca o anestezie si nu te va durea, mai ales dupa ce iti scoate nervul nu vei mai simti durere de la acea masea.

| Ionutszu a răspuns:

Spune-i asistentei sa tw tina de mana cand iti face anestezicul si inchide ochii. Nu doare, o sa vezi