| nebunatik94 a întrebat:

Buna T.PU am o prietena care a facut avort cu o zi in urma si ca sa se convinga a facut un test de sarcina si i-a iesit pozitiv.Este foarte speriata.ce credeti ca a influentat de a iesit testul pozitiv? sa mai fie inca insarcinata sau inca mai exista acel hormon care este prezent in sarcina si mai dureaza pana este eliminat din corp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Nivelul de hCG se poate mentine crescut cu pana la 4 saptamani dupa un avort spontan sau chiuretaj" - SURSA :
http://www.i-medic.ro/analize/test-hcg-total

Deci, a făcut DEGEABA testul de sarcină.

Toate cele bune.

| foxsilver a răspuns:

Se pare ca acest lucru se poate intampla, intr-adevar, din cauza hormonului de sarcina, care scade in functie de cat de avansata a fost sarcina. Uite, citeste pe acest forum:
http://www.sarcinapesaptamani.ro/forum-discutii/q=61237

| nebunatik94 explică (pentru foxsilver):

Multumesc.Prietena mea mi-a cerut mie ajutorul dar eu nu am stiut sa-i raspund exact.ea a facut avortul in urma cu o zi era insarcinata in doua luni si s-a speriat cand i-a iesit testul pozitiv

| Elenamiki a răspuns:

Sa mai astepte o saptamana ^^ si sa faca altul mai poate avea un hormonel ceva happy:*:*:*:*

| nebunatik94 explică:

Eu nu o judec ca nu putea sa pastreze copilul este viata ei dar ea este foarte speriata ca ar fi putut sa esueze avortul.nu stie de ce i-a iesit testul de sarcina pozitiv avortul l-a facut in urma cu o zi eu chiar nu am stiut ce sa-i spun.ce poate fi?

| IntelFreak a răspuns (pentru nebunatik94):

Dureaza o perioada de timp pana hCG scade sub 5 mIU/ml.
Nici atata lucru n-are habar, ma rog.
N-are voie sa intretina contact sexual ~3 saptamani de asemenea, de preferat nici o data in cazul ei.