| Marbella188 a întrebat:

Știe cineva din ce cauză îmi amorțesc mâinile și picioarele? Mama zice că e de la oboseala, într-adevăr sunt obosita, pentru că muncesc multe ore, am 16ani, și nu prea dorm nopțile. Plus fac și atacuri de panica, aproape în fiecare zi, deseori mai multe pe zi. Și intr-o noapte, pe la 4 ..au început să-mi amorțeasca mâinile, am avut un păianjen pe perete. Oare m-a muscat ala? Mi-a ieșit și o bubița pe mana, cap cicatrice, dar poate a fost de la atac? P.s am anemie și fac și căderi de calciu. (Iau tratament )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Vă răspund în cunoștință de cauză! Nu este de la alimentație, oboseală! Este o cauză strict neurologică! Urgent la un neurolog! Sper să vă recomande tomograf, pe lângă radiografie! Este o problemă de la coloana vertebrală. Eu am făcut astfel de investigații, chiar cu bani, căci lucram, iar la un moment dat mi-a fost imposibil să rămân la servici. Deci urgent, neurolog și tomografie! Nu amânați! Iar, cel mai important, părinții dumneavoastră să încerce să își aducă aminte, dacă în copilărie ați mai avut astfel de situații sau lovituri!

| Marbella188 explică (pentru romeo78):

Mi am făcut Ct, Tomograf, RMN, acum nici 3 luni

| romeo78 a răspuns (pentru Marbella188):

La ce zone și ce vi s-a spus ați făcut acele CT, rmn...

| ziptrack a răspuns:

Probabil ca munca asidua la care sunteti supusa, cumulat cu faptul ca nu va odihniti destul, va oboseste corpul si inima peste masura.

Incercati sa dormiti cat mai des (noaptea incercati sa fiti in pat de la orele 22:00) si consumati cat mai multa mancare gatita cu legume, in special cartofi pentru ca acestia contin potatsiu, mineral care sustine inima. O carenta de potasiu pune inima intr-o situatie foarte delicata, iar circulatia sangelui sufera, de unde si membrele amortite.

Surse de potasiu:
Cartofi copti in coaja (cea mai buna sursa de potasiu)
Fasole alba
Lapte batut de casa
Sfecla rosie
Banane, curmale

De asemenea consumati cat mai multe fructe si neaparat cereale integrale si supe ca sa va puneti pe picioare.

Nu consumati o perioada bauturi acide, cafea sau alcool pentru ca acestea stimuleaza scoaterea potasiului din corp.