| Nextone a întrebat:

Herpesul genital se poate transmite si de la mama la fat(copil)? sau doar prin contact sexual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Da, se poate transmite la nastere
http://www.mymed.ro/herpesul-genital.html

| Ajna a răspuns:

Nou-nascutul este susceptibil sa se infecteze cu virusul herpetic tip 2 (herpesul genital), la trecerea prin filiera pelvi-genitala a unei mame infectate (calea de transmitere intre persoanele adulte a acestui tip de virus este cea sexuala). Transmiterea trans-placentara este si ea un risc, dar mult prea scazut. Discutati cu medicul ginecolog care sunt metodele de evitare de a infecta copilul in timpul nasterii.(Herpesul genital este transmisibil mai ales in perioada in care exista semne clinice evidente.) Multa sanatate!

| deyutzaa_7457 a răspuns:

Uite un site unde poti citi: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=1256 (pentru ca eu sincer nu stiu)

| XXXMony a răspuns:

Doar prin contact sexual din cate am auzit