| DenyPink a întrebat:

Aș vrea să știu dacă e posibil, ca o persoană cu probleme grave de inimă, de exemplu boala coronariană, să vomite sânge? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Sunt doua cai care au legatura cu gura: caile respiratorii si caile digestive.
Poti sa vomiti sange daca exista o sangerare in esofag sau in stomac, care pot fi cauzate de boala de reflux esofagian, ulcer gastric, altele.
Sangele poate ajunge in sputa daca exista sangerare pe caile respiratorii, cum ar fi in cazul tuberculozei.
Afectiunile coronariene sunt legate de alte afectiuni degenerative, ateroscleroza, diabet, diabetul poate cauza anevrisme capilare, poate la nivelul esofagului, si asta sa fi provocat hemoragia, dar astea sunt doar speculatii.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vomiti sange daca ai probleme su sistemul digestiv, nu vad ce legatura ar avea inima cu treaba asta

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Realizezi ca intrebarea asta este destul de grava si nu ar putea sa iti dea nimeni un raspuns corect.

Este posibil dar este de asemenea si imposibil, in functie de boala si de alte boli conexe existente in sistem. De asemenea si in functie de alte situatii.

Te-as sfatui sa incerci sa cauti totusi sfatul unui medic.