| awuh a întrebat:

As vrea sa știu dacă nu tratez boala (sufăr de bipolaritate )pot ajunge schizofrenica? Sau boli mai grave?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu ajungi schizofrenica dar, daca intrerupi brusc tratamentul, apare fenomenul de "rebound" in care simptomele care au justificat instituirea tratamentului reapar cu intensitate marita.Mai mult, intreruperea tratamentului, nejustificata si fara acordul medicului curant, te expune la riscul aparitiei unor episoade mai severe decat cele avute anterior, cu durata mai lunga si timp scurt de succedere.---va trebui sa te internezi in spital atat pentru siguranta ta cat si pentru a celor din jurul tau!
In concluzie, tratamentul tulburarii afective bipolare are drept scop managerierea simptomelor din episodul acut si prevenirea aparitiei unui nou episod.
Sanatate si numai bine!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu poti ajunge la aia e alta boala complet diferita.