| s21 a întrebat:

Am două întrebări în legătură cu sângele, din pură curiozitate. Să zicem că persoana X deține o boală care se ia prin sânge. Dacă persoana Z miroase sângele persoanei X, va lua și el boala? Sângele celui infectat practic nu ajunge în organism, dar există riscul?!

Și a doua întrebare, bolile care se iau prin sânge, se iau și prin sânge menstrual? Nu întrebați cum ar fi posibil ca o persoană sănătoasă să intre în contact cu sângele menstrual al unei paciente infectate, dar voiam să știu dacă numai prin sângele normal se ia sau și prin acela, care până la urmă, tot sânge e.

Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

1. Nu
2. Da. Riscul de a lua o boala prin sangele menstrual e acelasi ca si cand ai intra in contact cu sangele provenit din alta parte, al aceleiasi persoane. Este bine sa eviti contactul, nu numai atunci cand ai rani deschise, ci la modul general sange-piele pentru ca pe piele pot exista fisuri/rani care nu pot fi vazute cu ochiul liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu si da. Nu exista riscul sa se ia dooar prin miros si exista riscul sa se ia si prin ssangele menstrual daca are loc contact cu o rana, intepatura, zgaraietura etc.

| AnnaPaula29 a răspuns:

Sunt destule boli care se iau prin sange. Hai sa luam un exemplu.
Sida este transmisa prin virusul Hiv. Aceasta boala se ia numai prin contact direct. Sa presupunem o situatie. Tu te-ai lovit la mana si sangerezi. Persoana de langa tine si ea la fel (ea are hiv). Daca iti atingi mana de a lui, in special daca sangele tau ia contact cu a lui, (deci sa nu uitam ca doat in acest fel te poti infecta) atunci vei avea si tu Hiv.
Deci, la prima intrebare, nu!

La a doua, cred ca tot asa. Daca ai o zgarietura si iti curge sange, iar tu intrii in contact cu sange menstrual afectat pe locul respectiv, atunci te infectezi.

| Lioana a răspuns (pentru AnnaPaula29):

AnnaPaula29, Sida se ia si prin contact sexual chiar daca nu se intra in contact cu sangele persoanei infectate.